2009-2012 yılları arasında yenidoğan yoğunbakım-2 ünitesinde idrar yolu enfeksiyonu tanısıyla izlenen hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients followed up with the diagnosis of urinary tract infection in the neonatal intensive care unit-2 between 2009-2012
  1. Tez No: 944716
  2. Yazar: EBRU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA AYSU SAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş: Çocuklukta geçirilen İYE, erişkin çağda böbrek yetmezliğinin en önemli sebeplerinden biridir. Zamanında tanınıp, uygun tedavi edilen enfeksiyon, renal hasar riskini azaltabilir. Böylece geç dönemde gelişebilecek hipertansiyon, ilerleyici böbrek yetmezliği gibi ciddi komplikasyonlar önlenecektir. Amaç: Çalışmamızda hastanemizde İYE tanısıyla izlenen yenidoğanları inceleyerek, tanı, tedavi ve seçilecek görüntüleme yöntemleri konusunda klinisyene yardımcı olacak ipuçları yakalamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmaya, Ocak 2009- Ekim 2012 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım-2 Ünitesi'ne, idrar yolu enfeksiyonu tanısıyla yatırılan ya da yatırıldıktan sonra idrar yolu enfeksiyonu tanısı alan 137 yenidoğan hasta dâhil edildi. Tüm hastaların demografik özellikleri, fizik muayene bulguları, laboratuvar değerleri, üriner sistem görüntülemeleri ve tedavi yöntemleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 137 hastanın %78,8'i erkek, %21,2'si kızdı. Hastaların başvuru semptomları sırasıyla; uzamış sarılık (%38,7), ateş (%28,5), emmeme (%28,5), kusma (%13,1), huzursuzluk (%10,2), dehidratasyon (%10,2), letarji (%6,6), kilo alamama (%4,4), idrar yaparken ağlama (%2,9), konvulziyon (%1,5), ishal (%1,5) ve batın distansiyonuydu (%0,7). Eşlik eden hastalıklar sırasıyla; sepsis (%9,5), pnömoni-bronşiolit (%2,9), menenjit (%2,2), nazofarenjitti (%1,5). İdrar kültüründe üreyen en sık patojenler; E.coli (%54), Klebsiella spp. (%10,2), Enterobakter (%9,5) ve ESBL+E.coli (%7,3) idi. En çok direnç geliştirilen antibiyotik ampisilindi. Ampisiline en fazla direnç gösteren patojen E.coli (%76,3)'ydi. Antibiyotik direnci nedeniyle 52 (%38) hastanın tedavisi değiştirildi. Üriner sistem USG'unda % 19 anomali saptandı. En sık hidronefroz ve ektazi (%13,9) görüldü. Üç görüntüleme yönteminin de sonuçlarına ulaşılabilen 39 hasta vardı. Anormal üriner sistem USG'u olanların %47,1'inin VCUG'si, %58,8'inin DMSA sintigrafisi sonucu anormaldi. Normal üriner sistem USG'si olan olguların %9,1'inin DMSA sintigrafisi ve VCUG görüntülemesi anormaldi. Sonuç: Antenetal hidronefrozlu hastalar uzun dönem takip edilmelidir. Yenidoğan döneminde geçirilen İYE'u üriner sistem anomalisinin göstergesi olabileceğinden her hastaya üriner sistem USG'si yapılmalıdır. İleri görüntüleme yöntemlerinin seçimine hastanın özelliklerine göre karar verilmelidir. Yenidoğan dönemine ait rehberler oluşturulabilmesi için, çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
İntroduction:Childhood urinary tract infection (UTI) is one of the most important causes of renal failure in adult age. Timely recognized and appropriate treatment of infection may reduce the risk of renal damage. In this way; serious complications like renal failure and hypertension of the late period can be prevented. Aim: In this study; we aimed to find clues that will help clinicians for the diagnosis, treatment and the imaging methods by examining newborns that they followed with a diagnosis of UTI in our hospital. Material and methods: This research includes 137 neonate patients which are hospitalized with the diagnosis of UTI or UTI diagnosed after hospitalized in Zeynep Kamil Women and Children Diseases, Education and Research Hospital Neonatal Intensive Care Unit-2 between January 2009 - October 2012. All patients' demographic characteristics, physical examination findings, laboratory values, and treatment of urinary tract imaging were evaluated. Results: 78,8 % male and 21,2 % female of 137 patients were included in the study. Presenting symptoms of patients respectively was prolonged jaundice (38,7 %), fever (28,5 %), poor sucking (15,3 %), vomiting (13,1 %), restlessness (10,2 %), dehydration (10,2 %), lethargy (6,6 %), weight loss (4,4 %), crying during the voiding (2,9 %), convulsion (1,5 %), diarrhea (1,5 %), abdominal distantion (0,7 %). Concomitant diseases of patients respectively was sepsis (9,5%), pneumonia-bronchiolitis (2,9%), meningitis (2,2%), nasopharyngitis (1,5%). Most frequently pathogens cultured in urine respectively was E. coli (54%), Klebsiella spp. (10.2%), Enterobacter (9,5%), ESBL + E. coli (7,3%). The most developed resistance to antibiotics was the Ampicillin. E.coli was the most develops resistance to ampicillin in pathogenes. The treatment was changed of 52 patients because of antibiotic resistance. 19 % of patients was detected abnormalities with urinary tract ultrasonography. The most frequently abnormality was hydronephrosis and ectasia (13,9%). There were 39 patients' results can be reached each of the three imaging technique. 47,1 % abnormal VCUG and 58,5 % abnormal DMSA scan results of those who have abnormal urinary tract USG. 9,1 % abnormal VCUG and DMSA of those who have normal urinary tract USG. Conclusion: Patients with antenatal hydronephrosis must be follow-up in a long term. Urinary tract USG should be made to each patient who were diagnosed of urinary tract infection in the newborn period because of this condition may signal of the urinary system abnormalities. Choice of the advanced imaging modalities should be decided according to the patient's characteristics. Much more work is needed to create the guidelines for the neonatal period.