İşletmelerde dijital dönüşümün yönetim uygulamalarına etkileri
The effects of digital transformation on management practices in businesses
- Tez No: 944717
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalışmasında, geleneksel modellerle yönetilen işletmelerin; yaşanan teknolojik gelişmelerden etkilenerek dijital yönetim süreçlerine geçiş yapması ve bu dijitalleşme sürecinin işletmeler üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Birinci bölümde, geleneksel yönetim sürecinin tüm unsurları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. İkinci bölümde, yeni teknolojilerden etkilenen işletmelerin dijitalleşme süreci detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise, dijital teknolojilerin iş süreçleriyle entegre edilmesi ve işletmeler üzerinde yarattığı etkilerden bahsedilmiştir. Bu tez çalışması; dijital dönüşüm sürecini uygulamak ve başarısını sürdürülebilir bir hâle getirmek isteyen işletmeler için bir yol haritası olabilmesine yönelik yazılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve işletmeler için yol gösterici sonuçlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the transition of businesses managed with traditional models to digital management processes under the influence of technological advancements and the effects of this digitalization process on businesses are discussed. In the first chapter, all elements of the traditional management process are explained in detail. In the second chapter, the digitalization process of businesses influenced by new technologies is elaborated. In the third section, the integration of digital technologies with business processes and the effects it creates on businesses are discussed. This thesis study was written to be a roadmap for businesses that want to implement the digital transformation process and make their success sustainable. For this purpose, a comprehensive literature review was conducted and guiding results for businesses were tried to be presented.