Influencer pazarlamasının hedonik tüketime etkisi
The impact of influencer marketing on hedonic consumption
  1. Tez No: 944723
  2. Yazar: BEYZA ÇALDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Modern dönem dijital pazarlama stratejileri, geleneksel pazarlama yöntemlerinden önemli ölçüde farklılaşmıştır. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte influencer pazarlaması, markaların tüketicilere ulaşma ve onları etkileme konusunda etkili bir araç haline gelmiştir. Bu tez, influencer pazarlamasının hedonik tüketim üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle literatür taraması yapılarak influencer pazarlaması ve hedonik tüketim kavramları ele alınmış, bu iki değişken arasındaki ilişki teorik çerçevede değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, nicel araştırma yöntemi kullanılarak anket tekniği ile tüketicilerin influencer pazarlamasına yönelik algıları ve satın alma eğilimleri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, influencer pazarlamasının hedonik tüketim üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Katılımcılar, influencer'ların mal ve hizmet tanıtımlarını eğlenceli bulduklarını ve bu tür içeriklerin satın alma niyetlerini etkilediğini belirtmişlerdir. Ayrıca, influencer yönlendirmesiyle yapılan alışverişlerin tüketicilerin keyif düzeyini artırdığı ve duygusal tatmin sağladığı gözlemlenmiştir. Bu çalışma, influencer pazarlamasının tüketicilerin hedonik tüketim eğilimleri üzerindeki etkisini daha kapsamlı bir şekilde inceleyerek literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bulgular, hem akademisyenler hem de pazarlama profesyonelleri için influencer stratejilerinin etkinliğini artırmaya yönelik önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modern digital marketing strategies differ significantly from traditional marketing methods. With the widespread use of social media, influencer marketing has become an effective tool for brands to reach and influence consumers. This thesis aims to examine the impact of influencer marketing on hedonic consumption. In the study, a literature review was conducted to explore the concepts of influencer marketing and hedonic consumption, and the relationship between these two variables was evaluated within a theoretical framework. As part of the research, a quantitative method was employed, and a survey technique was used to examine consumers' perceptions of influencer marketing and their purchasing tendencies. The findings reveal that influencer marketing has a positive impact on hedonic consumption. Participants reported that they find influencer promotions of products and services entertaining, and such content influences their purchase intentions. Furthermore, it was observed that purchases made under the guidance of influencers increased the consumers' sense of enjoyment and provided emotional satisfaction. This study aims to contribute to the literature by comprehensively examining the effect of influencer marketing on consumers' hedonic consumption tendencies. The findings offer valuable insights for both academics and marketing professionals to enhance the effectiveness of influencer strategies.