Su tüketim davranışı ve su ayak izi farkındalığı: Kafkas Üniversitesi akademisyenleri örneği
Water consumption behavior and water footprint awareness: The example of Caucasus University academicians
- Tez No: 944806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Birinci bölümde su ayak izi kavramı, su tüketimi ve kullanımının izlenmesi açısından önemli bir çevresel gösterge olarak öne çıkmaktadır. Bu kavram; mavi, yeşil ve gri su ayak izi bileşenlerinden oluşmakta ve her bir bileşen farklı su kullanım türlerini ifade etmektedir. Su ayak izi, bireylerin ve toplumların çevresel etkilerini anlamalarına yardımcı olmaktadır ve su kullanımının azaltılması için çeşitli yöntemler önermektedir. Doğrudan ve dolaylı su ayak izi kavramları, su tüketiminin farklı boyutlarını analiz etme imkânı tanırken, sanal su ve sanal su ticareti kavramları küresel su yönetimindeki kritik öneme dikkat çekmektedir. İkinci bölümde sürdürülebilirlik ve su tüketim davranışlarının özellikleri ele alınmış, Türkiye'deki su tüketim alışkanlıkları ve su kıtlığı gibi sorunlar incelenmiştir. Su kıtlığının nedenleri arasında iklim değişikliği, kirlilik ve aşırı kullanım öne çıkarken, su kirliliği ve suyun en fazla kullanıldığı sektörler detaylandırılmıştır. Ayrıca Türkiye'de su kaynaklarının korunması ve yönetimine yönelik su kanun tasarısına değinilmiştir. Yapılan çalışmanın temel amacı, su tüketim davranışı ve su ayak izi farkındalığının ilişkisini Kafkas Üniversitesi akademisyenleri örneği ile tespit edilmesidir. Araştırmanın kapsamı, KAÜ akademisyenleri oluşturmaktadır. Çalışma doğrultusunda 330 katılımcının yer aldığı anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde ortalama, standart sapma, frekans dağılımı, güvenirlilik analizi, AFA, DFA korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Analizlerin yapılmasında SPSS 26.0 paket istatistik programlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first section, the concept of water footprint stands out as an important environmental indicator in terms of monitoring water consumption and use. This concept consists of blue, green and gray water footprint components, and each component represents different types of water use. Water footprint helps individuals and societies understand their environmental impacts and suggests various methods for reducing water use. While direct and indirect water footprint concepts provide the opportunity to analyze different dimensions of water consumption, the concepts of virtual water and virtual water trade draw attention to the critical importance in global water management. In the second section, the characteristics of sustainability and water consumption behaviors are discussed, and problems such as water consumption habits and water scarcity in Türkiye are examined. While climate change, pollution and excessive use stand out among the causes of water scarcity, water pollution and the sectors where water is used the most are detailed. In addition, the draft water law for the protection and management of water resources in Türkiye is mentioned. The main purpose of the study is to determine the relationship between water consumption behavior and water footprint awareness with the example of Kafkas University academicians. The scope of the research consists of KAU academicians. A survey study was conducted with 330 participants. In the analysis of the data obtained within the scope of the research, mean, standard deviation, frequency distribution, reliability analysis, EFA, CFA correlation analysis were used. SPSS 26.0 statistical package programs were used in the analysis.