Ciddi boş zaman aktivitelerine katılım ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between participation in serious leisure activities and subjective well-being
- Tez No: 944811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE DİLEK SEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ciddi Boş Zaman Aktivitelerine Katılım İle Öznel İyi Oluş Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Bu çalışmanın temel amacı, bireylerin ciddi boş zaman etkinliklerine katılım düzeyleri ile öznel iyi oluşları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bunun yanı sıra, söz konusu etkinliklerin öznel iyi oluşun bileşenleri olan olumlu ve olumsuz duygular ile yaşam doyumu üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Araştırma, nicel bir desen olan ilişkisel tarama modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubunu, Eskişehir ilinde yaşayan, fitness salonlarında en az sekiz haftadır düzenli şekilde spor yapan 20-45 yaş aralığındaki 1500 kadın ve erkek oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde üç farklı ölçek kullanılmıştır. Duygusal boyutu ölçmek amacıyla Watson, Clark ve Tellegen (1988) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlanan Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PANAS); bilişsel boyutu değerlendirmek için ise Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen ve Köker (1991) tarafından Türkçeye uyarlanan Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Ciddi boş zaman faaliyetlerinin yararlarını ölçmek için ise Gould ve arkadaşları (2011) tarafından geliştirilen ve ciddiyet, kişisel fayda ve sosyal fayda olmak üzere üç alt boyuttan oluşan Ciddi Boş Zaman Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada dört temel hipotez test edilmiş ve bu hipotezler aracılığıyla ciddi boş zaman etkinliklerine katılım ile öznel iyi oluş, olumlu ve olumsuz duygular ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ciddi boş zaman aktivitelerine düzenli katılımın öznel iyi oluş düzeyini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, katılımın ciddiyet derecesi, sağladığı sosyal ve kişisel faydalar ile hem olumlu duygular hem de yaşam doyumu arasında anlamlı ilişkiler bulunduğu saptanmıştır. Bu araştırma, ciddi boş zaman etkinliklerine katılımın bireylerin psikolojik dayanıklılığı ve yaşam kalitesi üzerinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, boş zamanın yapısal ve anlamlı biçimde değerlendirilmesinin ruh sağlığına ve psikolojik iyi oluşa katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
An Investigation of the Relationship Between Participation in Serious Leisure Activities and Subjective Well-Being The primary objective of this study is to explore the relationship between individuals' engagement in serious leisure activities and their subjective well-being. Additionally, the study examines how these activities influence the key components of subjective well-being, namely positive and negative affect and life satisfaction. A correlational research design was adopted to guide the investigation. The sample comprised 1500 male and female participants aged between 20 and 45 who had been consistently participating in fitness activities at gyms in Eskişehir for a minimum of eight weeks. To collect data, several standardized instruments were employed. The Positive and Negative Affect Schedule (PANAS), developed by Watson, Clark, and Tellegen (1988) and adapted into Turkish, was used to measure emotional well-being. The Satisfaction with Life Scale, developed by Diener, Emmons, Larsen, and Griffin (1985) and translated into Turkish by Köker (1991), was used to assess the cognitive dimension of well-being. The Serious Leisure Inventory and Measure (SLIM), created by Gould et al. (2011), was utilized to evaluate the perceived benefits of serious leisure and includes three subscales: seriousness, personal benefits, and social benefits. Four primary hypotheses were tested in this study, focusing on the associations between serious leisure participation and subjective well-being, including both emotional and cognitive aspects. The findings demonstrated that involvement in serious leisure activities has a significant positive effect on individuals' subjective well-being. Moreover, the seriousness of participation, along with its associated social and personal rewards, showed strong correlations with positive emotions and life satisfaction. This study underscores the potential of serious leisure as a valuable contributor to psychological resilience and overall life quality. In this regard, the research highlights the mental health benefits of engaging in structured and meaningful leisure activities. The results suggest that consistent participation in such activities fosters improved psychological well-being and enhances life satisfaction.