Gerçekçi matematik eğitimi yaklaşımının tam sayılarla işlemler konusundaki öğrenci başarısına ve matematik kaygısına etkisi
The effect of the realistic mathematics education approach on students' achievement and mathematics anxiety in the topic of operations with integers
  1. Tez No: 944822
  2. Yazar: MERVE AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF HATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, Gerçekçi Matematik Eğitimi (GME) yaklaşımının, 7. sınıf öğrencilerinin“Tam Sayılarla İşlemler”konusundaki akademik başarıları ve matematik kaygıları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Konya ili Kulu ilçesine bağlı bir devlet okulunda öğrenim gören toplam 41 öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcılar, rastgele atama yöntemiyle 23 kişilik kontrol ve 18 kişilik deney grubu olacak şekilde belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, akademik başarı testi ile matematik kaygısı-endişesi ölçeği kullanılmıştır. Deney grubuna, GME yaklaşımına dayalı olarak hazırlanan öğretim etkinlikleri uygulanırken; kontrol grubuna, mevcut Millî Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun öğretim yapılmıştır. Yapılan bu uygulama yaklaşık altı hafta süresince toplam 30 ders saati boyunca gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiş, gruplar arası farkların belirlenmesinde parametrik testlerden t testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularında, deney grubu öğrencilerinin ön test-son test akademik başarı puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak deney grubu ile kontrol grubu son test puanları arasında anlamlı bir farkın olmadığı belirlenmekle birlikte başarı puanlar ortalaması olarak deney grubunun daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu bağlamda, GME yaklaşımına uygun öğretim etkinlikleri öğrencilerin akademik başarılarını artırmada etkili olmuş ancak bu etki kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel üstünlük düzeyine ulaşamamıştır. Matematik kaygısı verilerine ait analiz sonuçları incelendiğinde, deney grubunun matematik kaygı son test puanlarında anlamlı bir fark bulunmazken, kontrol grubunun kaygı puanları arasında anlamlı bir artış olduğu tespit edilmiş böylelikle kontrol grubunun matematik kaygı düzeylerinin mevcut öğretim yönteminden sonra artış gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubu ve kontrol grubu son test kaygı puanlarında ise deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. GME uygulaması öğrencilerin matematik kaygısının yükselmesini önleyerek onları psikolojik olarak desteklemiş ve kontrol grubuna kıyasla anlamlı ölçüde daha düşük kaygı düzeyine sahip olmalarını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of the Realistic Mathematics Education (RME) approach on the academic achievement and mathematics anxiety of 7th-grade students in the subject“Operations with Whole Numbers.”The study was conducted using a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group, one of the quantitative research methods. The study group consisted of 41 students attending a public school in the Kulu district of Konya province during the 2024-2025 academic year. Participants were randomly assigned to a control group of 23 and an experimental group of 18. The academic achievement test and the mathematics anxiety/worry scale were used as data collection tools in the study. Teaching activities based on the RME approach were applied to the experimental group, while the control group received instruction consistent with the current Ministry of National Education curriculum. This implementation was carried out for a total of 30 lesson hours over approximately six weeks. The data obtained were analyzed using SPSS and a parametric t-test was used to determine differences between the groups. The research findings concluded that there was a statistically significant increase in the pretest and posttest academic achievement scores of the experimental group students. However, while no significant difference was found between the posttest scores of the experimental and control groups, the experimental group had higher average achievement scores. In this context, teaching activities aligned with the RME approach were effective in increasing students' academic achievement, but this effect did not reach statistical superiority levels when compared to the control group. When the analysis results of the mathematics anxiety data were examined, no significant difference was found in the posttest mathematics anxiety scores of the experimental group, while a significant increase was found between the anxiety scores of the control group. Thus, it was concluded that the mathematics anxiety levels of the control group increased after the current teaching method. A significant difference was found between the posttest anxiety scores of the experimental and control groups in favor of the experimental group. The RME application prevented the rise in mathematics anxiety in the students, supporting them psychologically and resulting in significantly lower anxiety levels compared to the control group.