Mevsimlik gezici tarım işçiliğinde çalışan çocukların çok boyutlu yoksunluk kriterlerine göre analizi: Ankara ve Şanlıurfa illeri araştırması
Analysis of children working in seasonal migratory agricultural labour by multi-dimensional deprivation criteria: Research of Ankara and Şanliurfa provinces
  1. Tez No: 944840
  2. Yazar: EMİNE ARSLAN PAULİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLÇUBUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Mevsimlik gezici tarım işçisi çocukların mevcut durumunu çok boyutlu olarak incelemek ve bu çocukların 'yoksunluklarını' çok boyutlu yoksunluk kriterlerini kullanarak ortaya koymak tezin amacını oluşturmaktadır. Ankara ili Balâ ilçesine gelen mevsimlik gezici tarım işçisi 80 hane ile yüz yüze görüşülen bu çalışmada, hanelerin demografik bilgileri ve çalışma durumları ile ilgili bilgiler alınmıştır. Bunun yanında, hanelerde mevsimlik gezici tarım işçiliği yapan 10-17 yaş grubundaki 128 çocuk ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Analizde, mevsimlik tarım işçisi çocukların yoksunlukları, beslenme, eğitim, korunma, barınma, sanitasyon, su, teknoloji ve bilgiye erişim, katılımcılık olmak üzere 8 boyutta ele alınmıştır. Bunun yanında, mevsimlik gezici tarım işçilerinin genel olarak geldiği Şanlıurfa ili Eyyübiye ilçesinde nitel araştırma ile oradaki yetişkin ve çocukların yaşam koşulları incelenmiştir. Balâ ilçesi araştırması sonuçlarının analiz edildiği Çoklu Örtüşen Yoksunluk Analizi (MODA)'nin ilk aşaması olan tek boyut analizinde, ele alınan boyutlar içinde tüm mevsimlik gezici tarım işçisi çocukların sanitasyon boyutunda yoksun olduğu, ardından %87,5 ile su, %73,4 ile korunma, %70,3 ile barınma boyutlarında ciddi yoksunluğun yaşandığı görülmüştür. Bu boyutlarla birlikte çocukların %68'i eğitim, %65,6'sı beslenme, %64,1'i teknoloji ve bilgiye erişim ve %45,3'ü katılımcılık boyutunda yoksundur Analizin ikinci aşamasında, hangi yoksunlukların eşzamanlı olarak mevsimlik gezici tarım işçisi çocuklar tarafından yaşandığı analiz edilmiştir. Çok boyutlu yoksunluk analizine göre, çocukların hepsinin ele alınan 8 boyutun en az 3 boyutunda eş zamanlı olarak yoksun olduğu, çocukların %60,2'sinin ise 8 boyutun en az 6'sında çok boyutlu yoksunluğa maruz kaldıkları görülmüştür. Diğer yandan, Eyyübiye ilçesindeki nitel araştırma kapsamındaki odak grup ve birebir görüşmelere göre, çocuk ve gençlerin beklentileri ilgili bilgi edinilmiş, mevsimlik gezici tarım işçiliğinin yanında okula devamı engelleyen çeşitli faktörlerin bulunduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to examine the current situation of seasonal migratory agricultural worker children from a multidimensional perspective and to reveal their 'deprivations' using the multidimensional deprivation criteria. In this study, face-to-face interviews were conducted with 80 households of seasonal migratory agricultural workers who came to the Balâ district of Ankara. The demographic information about the households and details regarding their employment status were collected. Additionally, face-to-face interviews were held with 128 children in age group 10-17 who worked as seasonal migratory agricultural workers within the households. In the analysis, the deprivations of seasonal agricultural worker children were addressed in terms of 8 dimensions: nutrition, education, protection, housing, sanitation, water, access to technology and information and participation. Furthermore, qualitative research was conducted in the Eyyübiye district of Şanlıurfa, where seasonal migratory agricultural workers generally come from, to examine the living conditions of both adults and children there. In the first stage of the Multiple Overlapping Deprivation Analysis (MODA), which examines the results of the survey conducted in Balâ district, in single deprivation analysis, it was found out that, among the dimensions analysed, all seasonal migratory agricultural worker children were deprived of sanitation. Following this, they experienced severe deprivation in water by 87.5%, in protection by 73.4%, in housing. by 70.3%. Additionally, 68% of children were deprived of education, 65.6% of nutrition, 64.1% of access to technology and information, and 45.3% of participation. In the second phase of the analysis, simultaneous deprivations experienced by seasonal migratory agricultural worker children were examined. According to the multidimensional deprivation analysis, all children were found to be simultaneously deprived in at least 3 out of the 8 dimensions examined, while 60.2% of the children were subjected to multidimensional deprivation in at least 6 out of 8 dimensions. On the other hand, the focus group discussions and one-to-one interviews in the scope of qualitative research conducted in Eyyübiye district provided insights into the expectations of children and young people. It was observed that in addition to seasonal migratory agricultural work, various factors hinder school attendance.