Akut dönemde tDCS'in inme sonrası bilişsel bozukluk hastalarında dinlenim durumu ağlarına etkileri: fMRI çalışması
Effects of tDCS on resting-state networks in post-stroke cognitive impairment patients during the acute phase: An fMRI study
- Tez No: 944845
- Danışmanlar: DR. MERVE DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, akut iskemik inme hastalarında transkraniyal doğru akım stimülasyonu (tDCS) uygulamasının beyin ağları ve bilişsel iyileşme üzerindeki etkileri incelenmiştir. İnme sonrası bilişsel bozukluk (PSCI), inme geçiren hastaların büyük bir kısmında gözlenebilir ve bilişsel fonksiyonlar (dikkat, bellek, yürütücü işlevler) üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Çalışma, sol dorsolateral prefrontal korteksin (DLPFC) uyarımının, bilişsel işlevler ve beyin ağları üzerindeki değişiklikler üzerindeki etkilerini araştırmıştır. Çalışmaya 30 akut inme hastası dahil edilmiştir, bunlardan 15'ine gerçek tDCS uygulanırken, diğer 15'ine sham (plasebo) uyarımı yapılmıştır. tDCS, inme başlangıcından sonraki ilk 3 gün içinde, her biri 20 dakika süren 5 seans olarak, sol DLPFC'ye uygulanmıştır. Sham grubunda ise aktif akım verilmeden plasebo stimülasyonu uygulanmıştır. Tedavi öncesi ve sonrasında bilişsel testler yapılmış ve dinlenme durumu fMRG çekimleri yapılmıştır. Sonuçlar, Belirginlik Ağı'nda uyarım grubunda fonksiyonel bağlantısallığın azaldığını, sham grubunda ise arttığını göstermiştir. Fronto-parietal ağda, sham grubunda bağlantısallığın arttığı, uyarım grubunda ise bu bağlantısallığın daha stabil kaldığı gözlemlenmiştir. Serebellar ağda ise, uyarım grubunda bağlantısallığın azaldığı, sham grubunda ise arttığı bulunmuştur.Bilişsel testlerde ise, sham grubunda semantik akıcılık ve mantıksal bellek performansında anlık ve gecikmeli hatırlama açısından tDCS sonrasında düşüşler gözlemlenmiştir. İlaveten, uyarım grubunda fonemik akıcılıkta iyileşme görülmüştür. Bu bulgular, erken dönemde sol DLPFC'ye uygulanan tDCS'nin bilişsel iyileşmeyi destekleyebileceğini ve beyin ağlarının bağlantısal bütünlüğünü düzenleyerek PSCI'nin şiddetini azaltabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of transcranial direct current stimulation (tDCS) on brain networks and cognitive recovery in acute ischemic stroke patients. Post-stroke cognitive impairment (PSCI), which occurs in a large proportion of stroke patients, can have negative effects on cognitive functions such as attention, memory, executive functions. The study investigated the effects of left dorsolateral prefrontal cortex (DLPFC) stimulation on cognitive functions and changes in brain networks. The study included 30 acute stroke patients, 15 of whom received active tDCS, while the other 15 received sham (placebo) stimulation. tDCS was applied to the left DLPFC in 5 sessions of 20 minutes each, within the first 3 days after stroke onset. In the sham group, placebo stimulation was applied without active current. Cognitive tests were performed before and after the treatment and resting state fMRI scans were taken. The results showed that connectivity in the salience network decreased in the stimulation group and increased in the sham group. In the fronto-parietal network, connectivity increased in the sham group, while it remained more stable in the stimulation group. In the cerebellar network, connectivity decreased in the stimulation group and increased in the sham group. In cognitive tests, both semantic fluency and logical memory (immediate and delayed recall) performance in the sham group decreased after the intervention. In addition, phonemic fluency improved in the stimulation group. These findings suggest that early tDCS applied to the left DLPFC may promote cognitive recovery and reduce the severity of PSCI by regulating the connectivity of brain networks.