Akut dönemde başvuran Vogt-Koyanagi-Harada hastalarının uzun dönem sonuçları
- Tez No: 706705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH ORAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Akut evrede başvuran Vogt-Koyanagi-Harada (VKH) hastalarının uzun dönem sonuçlarını ve prognozunu değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Ocak 2002 – Ekim 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği Üvea Birimine VKH hastalığının akut evresinde başvuran ve en az 12 ay takibi olan 34 hastanın 68 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların dosyaları retrospektif olarak demografik özellikler, oküler ve ekstraoküler şikayetler, muayene bulguları, laser flaremetre ölçümleri, yardımcı görüntüleme yöntemleri bulguları, uygulanan tedaviler ve komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Hastalar takipte rekürrens gelişen ve rekürrens gelişmeyenler olmak üzere 2 gruba ayırıldı ve bu gruplar bulgular ve klinik sonuçlar açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 25 kadın 9 erkek hastanın yaş ortalaması 30,06±12,46 yıl idi. Başvuru esnasında hastaların ortalama görme keskinliği 0,61±0,87 logMAR idi ve 49 (%72,06) gözde seröz retina dekolmanı (SRD) mevcuttu. Alt grup analizinde başvuruda ortalama flare değeri 32,59±53,29 ph/ms, santral makula kalınlığı (SMK) 527,83±392,04 µm, subfoveal koroid kalınlığı (SFKK) 687,24±185,63 µm idi. Rekürrens gelişen grupta 22 (%64,7), rekürrens gelişmeyen grupta ise 12 (%35,3) hasta mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate clinical outcomes and prognosis of patients with initial-onset acute Vogt Koyanagi Harada (VKH) disease. Materials and Methods: 68 eyes of 34 patients with initial-onset acute VKH disease with at least 12 months of follow-up at Istanbul Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology Uveitis Clinic between January 2002 and October 2019 were included in the study. Medical records of the patients were reviewed retrospectively for demographic characteristics, ocular and extraocular complaints, ocular examination findings, laser flaremeter measurements, ancillary imaging findings, therapeutic regimen, and complications. Patients were divided into 2 groups; patients with recurrence and without recurrence, and these 2 groups were compared for findings and clinical outcomes. Results: Mean age of 25 female and 9 male patients was 30,06±12,46 years. Mean LogMAR visual acuity at presentation was 0,61±0,87 and 49 (72,06%) eyes had serous retinal detachment (SRD). In subgroup analysis at presentation, mean flare value was 32,59±53,29 ph/ms, central macular thickness (CMT) was 527,83±392,04 µm, and subfoveal choroidal thickness (SFCT) was 687,24±185,63 µm. There were 22 (64,7%) patients with recurrence and 12 (35,3%) patients without recurrence.