Kayıt dışı ekonominin ölçüm hatalı mımıc model ile tahminlenmesi
Estimating the shadow economy through the mimic model withmeasurement error
- Tez No: 944863
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE DAĞALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, kayıt dışı ekonominin boyutlarını ve dinamiklerini tahmin etmek için Çoklu Göstergeler Çoklu Nedenler (MIMIC) modeli ile Simülasyon Ekstrapolasyon (SIMEX) yöntemini bir araya getirerek kapsamlı bir analiz sunmayı amaçlamaktadır. Kayıt dışı ekonomi, ekonomik kalkınmayı olumsuz etkileyen ve kamu gelirlerinde ciddi kayıplara yol açan önemli bir sorun olarak değerlendirilmektedir. Çalışmada, kayıt dışı ekonominin boyutunu tahmin etmek için teorik çerçeve detaylı bir şekilde ele alınmış ve literatürde kullanılan ölçüm yöntemleri incelenmiştir.1995–2020 yılları arasındaki 95 ülkeye ait panel veri seti kullanılarak uygulanan MIMIC modeli, kayıt dışı ekonomiyi etkileyen çoklu nedenler ve sonuçlar arasında bir bağlantı kurarak, karmaşık yapıyı açıklamada etkili bir araç olarak kullanılmıştır. Bunun yanı sıra, SIMEX yöntemi ölçüm hatalarını azaltarak tahminlerin doğruluğunu artırmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a comprehensive analysis by combining the Multiple Indicators Multiple Causes (MIMIC) model with the Simulation Extrapolation (SIMEX) method to estimate the dimensions and dynamics of the shadow economy. The shadow economy is considered a significant issue that negatively impacts economic development and leads to substantial losses in public revenues. In the study, a detailed theoretical framework was established to estimate the size of the shadow economy, and measurement error methods used in the literature were examined. The MIMIC model was employed as an effective tool to explain the complex structure by establishing a connection between multiple causes and consequences influencing the shadow economy. Additionally, the SIMEX method was utilized to reduce the effect of the measurement errors on the parameter estimations and enhance the accuracy of the estimates.