Redox-responsive self-assembled polymeric nanocarriers
Redoks-duyarlı kendiliğinden oluşabilen polimerik nanotaşıyıcılar
  1. Tez No: 944862
  2. Yazar: ALEYNA EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son yıllarda, polimer terapötikleri kanser tedavisi için umut vadeden bir yaklaşım olarak dikkat çekmektedir. Biyouyumlu polimerleri kullanan spesifik taşıyıcı mekanizmaların tasarımı, kemoterapi ajanlarının tümör bölgelerine daha iyi iletilmesini sağlamaktadır. Bu çalışma, iki terapötik ajanın birlikte iletilmesini kolaylaştıran redoks-duyarlı polimerik nanopartiküllerin geliştirilmesine odaklanmaktadır: bir nükleozid analoğu olan gemsitabin ve bir CDK4/6 inhibitörü olan ribosiklib. Bu yaklaşımda, gemsitabin redoks-duyarlı bir disülfid bağlayıcı aracılığıyla polimer omurgasına konjuge edilirken, ribosiklib, kendi kendine partikül oluşturma süreci sırasında hidrofobik etkileşimler yoluyla polimerik nanopartiküller içinde fiziksel olarak enkapsüle edilmiştir. Başlangıçta, gemsitabin-konjuge bir monomer sentezlenmiş ve daha sonra sulu bir ortamda kendi kendine nanopartiküller oluşturabilen amfifilik bir kopolimer elde etmek için OEGMEMA ile polimerize edilmiştir. Daha sonra, ribosiklib bu kendi kendine oluşan nanopartiküller içinde fiziksel olarak enkapsüle edilmiştir. Bu çalışma hem gemsitabin konjuge monomerin hem de amfifilik bir kopolimerin sentezini ve karakterizasyonunu araştırmaktadır. Ek olarak, ilaç yüklü nanopartiküllerin karakterizasyonunu ve bunların stabilitelerinin değerlendirilmesini içermektedir. Son olarak, her iki ilacın da redoks-duyarlı kendiliğinden oluşan polimerik nanopartiküllerden salınım profillerini belirlemek için in vitro salınım çalışmaları yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, polymer therapeutics have gathered attention as a promising approach for cancer treatment. The design of specific carrier mechanisms utilizing biocompatible polymers enables enhanced delivery of chemotherapy agents to tumor sites. This study focuses on the development of redox-responsive polymeric nanoparticles that facilitate the co-delivery of two therapeutic agents: gemcitabine, a nucleoside analog, and ribociclib, a CDK4/6 inhibitor. In this approach, gemcitabine is conjugated to the polymer backbone via a redox-responsive disulfide linker, while ribociclib is physically encapsulated within the polymeric nanoparticles through hydrophobic interactions during the self-assembly process. Initially, a gemcitabine-conjugated monomer is synthesized, which is subsequently polymerized with OEGMEMA to form an amphiphilic copolymer that can self-assemble into nanoparticles in an aqueous environment. Then, ribociclib is physically encapsulated within these self-assembled nanoparticles. This study investigates the synthesis and characterization of both a gemcitabine-conjugated monomer and an amphiphilic copolymer. Additionally, it includes the characterization of drug-loaded nanoparticles and an assessment of their stability. Finally, in vitro release studies were performed to determine the release profiles of both drugs from redox-responsive self-assembled polymeric nanoparticles.