Yerel yönetimlerde yeni yaklaşımlar
New approaches in local goverments
  1. Tez No: 94488
  2. Yazar: AYDIN KOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Dünya - birbirine tezat görünse de - küreselleşmeyi ve yerelleşmeyi aynı anda yaşamaktadır. Bir yanda uluslararası örgütlenmelerin önemi artarken diğer yandan yerel boyutlu taleplerin artması küreselleşme ve yerelleşme süreçlerinin bir arada yaşanabileceğinin somut göstergeleri olmuştur. Dünyadaki siyasal ve ekonomik tandanslı gelişmelere koşut olarak Türkiye'de benzer gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler paralelinde yerel yönetimler önemli bir siyaset alanı olarak gündeme gelmektedir. Siyasetler, daha çok ülke kalkınmasında yerel yönetimlerin işlevselliğini artırmaya yöneliktir. Mevcut yerel yönetimlerin her türlü eksikliğe rağmen başarılı çalışmaları, radikal reformlarla neler yapılabileceğinin birer göstergesi niteliğindedir. Bu nedenle tezin amacı; dünyadaki gelişmelere kayıtsız kalmamak, hazırlıksız yakalanmamak ve lider ülke konumuna gelebilmek için her alanda olduğu gibi yerel yönetimlerde de yeniden yapılanmanın gerekliliğini vurgulamaya yöneliktir. Yerel yönetimlerde yeni yaklaşımlar adlı bu çalışma; idari, siyasi ve mali perspektifleri kapsamaktadır. Yerel yönetimlerde yeniden yapılanma idari, siyasi ve mali analizleri gerektirdiğinden sınırlar bu alanlarda tutulmuş ve eylem planı da bu çerçeveye oturtulmuştur. Yöntem olarak, yeniden yapılanma ile ilgili kitap, makale, araştırma ve raporlara ulaşılmıştır. Bu bağlamda benzer çalışmaların bir araya getirtilmesinin yanı sıra Batı'daki gelişmeler dikkate alınarak çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Konunun anlaşılması ve sağlam bir altyapı oluşturmak için kavramsal açıklamalardan yola çıkılarak merkez-yerel ilişkileri analiz edilmiştir. İdari yapılanmanın her alanında olduğu gibi yerel yönetimlerde de yaşanan reform sorununun arka planı yeniden yapılanma çalışmalarıyla birlikte ele alınarak bir eylem planı geliştirilmiştir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world goes through globalisation and localisation - despite fact that these two seem converse- at the same time. While the importance of getting organised internationally is increasing, that the increase in local demands have become the concrete indicators of the fact that globalisation and localisation processes can take place simultaneously. As parallel to the developments with political and economic tendency, similar developments are being lived through in Turkey. Parallel to these developments, local governments are on the agenda as a significant political field. Politics are directed to increase the functionalism of local goverments as the development of the country is concerned. The successful endeavours of the existing local goverments despite all the deficiencies indicate what can be done with radical reforms. For this reason, the aim o the thesis is directed to stress the need for the restructuring of the local governments as in all fields in order not to be indifferent to the developments in the world, not to be caught unprepared and to be come a leader country. This study titled“New Approaches in Local Governments”covers administrative, political and financial perspectives. As restructuring in local goverments administrative, political and financial analysis, the boundaries are kept within these fields and the activity plan is placed within this framework. As a method, books, articles, researches and reports are reviewed. Within this context, apart from the uniting of similar studies, solutions are portrayed by taking the developments in the Western world into consideration. To make the matter more clear and establish a strong substructure, centre - local relations are analysed by starting with conceptional explanations. The background of the reform problem lived through in local goverments as in all fields of administrative structuring is dealt together with restructuring studies and an activity plan is developed. m