Yenişehir kazasının siyasi, iktisadi ve içtimai tarihi (1487 mufassal, 1530 muhasebe-i icmal ve kanuni devri vakıf kaydına göre)
  1. Tez No: 94489
  2. Yazar: VOLKAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışma Yenişehir kazasına ait 1487-1530 tahrirleri ile tarihi belli olmayan bir adet vakıf kaydının incelenmesinden ibarettir. Bu inceleme sonucunda bölgenin siyasi, ekonomik ve sosyal yapısı ortaya konmuştur. Ve bu yapı, bölümün sonundaki tablolarla istatistiki bir şekle büründürülmüştür. Başlangıçta nüfus ve arazi tahrirlerinden bahsedilmiş daha sonra birinci bölümde Yenişehir kazasının tarihçe ve coğrafyası anlatılmış, ikinci bölümde idari yapı, üçüncü bölümde yerleşme ve nüfus, dördüncü bölümde ise iktisadi yapıdan bahsedilmiştir. Ve kazadaki vakıf müesseselerinden bahsedilerek konu sonlandınlmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract This study deals with a tahrir defteri dated H.1487 and H. 1530, an undated vakıf kaydı, related to yenişehir district at the and of the research political,economic and social structure of the district is defined, a statistical tables of the structure added the study. Firstly we pointed out demography and field tahrirs. tn the first chanter a brief history and geography of the district, is taken into consideration the second chapter given administrative structure, then the sedentary and demography is indicated.the last chapter is about economic situation and vags imtitutions. As a lent subject of the study. II