Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesinde çalışan asistan hekimlerin deprem sonrası anksiyete düzeyleri ve deprem stresi ile baş etme durumları
Post-earthquake anxiety levels and coping with earthquake-related stress among resident physicians at Hatay Mustafa Kemal University Hospital
- Tez No: 944890
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN YENGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden doğrudan etkilenen Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesinde görev yapan asistan hekimlerin anksiyete düzeylerini ve deprem stresine karşı kullandıkları baş etme stratejilerini belirlemektir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışma olup, veriler çevrim içi anket yoluyla toplanmıştır. Anket; 27 sorudan oluşan sosyodemografik bilgi formu, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Deprem Stresi ile Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği (DSBÖ) olmak üzere üç bölümden oluşmuştur. Bulgular: Depremzede asistanların %30,7'sinde orta ve üzeri anksiyete düzeyi tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the anxiety levels and coping strategies against earthquake-related stress among resident physicians working at Hatay Mustafa Kemal University Hospital who were directly affected by the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023. Methods: This was a descriptive and cross-sectional study. Data were collected via an online survey. The questionnaire consisted of three parts: a 27-item sociodemographic information form, the Beck Anxiety Inventory (BAI), and the Earthquake Stress Coping Strategies Scale (ESCS). Results: Moderate or higher levels of anxiety were identified in 30.7% of the resident physicians affected by the earthquake.