Su stresi koşullarında biber bitkisine (capsicum annuum L.) yapraktan hümik asit uygulamasının bitki gelişimi ve biyokimyasal parametrelerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of foliar humic acid application on plant development and biochemical parameters of pepper plant (capsicum annuum L.) under water stress conditions
  1. Tez No: 944891
  2. Yazar: ZEHRA ŞİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KARAKAŞ DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bitkiler uygun çevre şartlarında normal gelişim gösterirler. Bitkileri çevresel stres faktörleri olumsuz etkilemektedir. Çevresel stresler biotik ve abiotik olarak sınıflandırılırlar. Günümüzde en yaygın abiotik streslerden olan su stresi bitkisel üretimi, büyüme ve gelişimi, metabolik savunmayı etkilemektedir. Su stresi ile karşı karşıya kalan bitki, bazı savunma mekanizmaları ile kurak koşullara adapte olmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada, biber bitkisine faklı su stresi (kontrol; %100 saksı nem kapasitesi (tarla kapasitesi), kontrole verilen su miktarının %80' i, kontrole verilen su miktarının %40'ı, kontrole verilen su miktarının %20'si) ile iyileştirici olarak yapraktan 50 ppm hümik asit (HA) uygulanmıştır. Uygulamaların bitkideki bitki gelişim parametreleri (bitki boy, bitki yaş ağırlığı, bitki kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığı ve kök kuru ağırlığı, elektiriksel sızıntı (ES) ve biyokimyasal parametreler (klorofil a klorofil b, prolin, lipid peroksidasyonu (MDA), hidrojen peroksit (H2O2), antioksidant enzim (POX ve CAT), ve mineral madde (N, P, K, Ca, Mg, Fe ve Zn) içerikleri incelenmiştir. Artan su stresi koşullarında bitki gelişim parametrelerinde azalmaların olduğu belirlenmiştir. HA uygulanan bitkilerde uygulanmayanlara göre bitki gelişiminde artışın olduğu görülmüştür. Bitki su stresi koşullarında biyokimyasal tepkiler göstermiş, prolin, MDA ve H2O2 oranı kontrole oranla artmıştır. Su stresi ile HA birlikte uygulanan bitkide savunma mekanizmaları artmış ve savunma mekanizmasını devreye koyarak bitkinin stresten daha az etkilenmesini sağlamıştır. Yine HA' nın yapraktan uygulanması bitkinin besin elementi alımını teşvik etmiş ve böylece bitki gelişiminde önemli katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Plants grow and develop normally under favorable environmental conditions. However, environmental stress factors can negatively impact their growth. These stresses are generally categorized as either biotic or abiotic. Among the abiotic stresses, water stress is one of the most prevalent and significantly affects plant productivity, growth, development, and metabolic defense mechanisms. When exposed to water stress, plants activate various defense mechanisms to adapt to dry conditions. In this study, pepper plants were treated with different water stress (control; 100% pot moisture capacity (field capacity), 80% of the amount of water given to the control, 40% of the amount of water given to the control, 20% of the amount of water given to the control) and 50 ppm humic acid (HA) was applied to the leaves as a curative. The plant development parameters (plant height, plant fresh weight, plant dry weight, root fresh weight and root dry weight, electrical leakage (ES) and biochemical parameters (chlorophyll a, chlorophyll b, proline, lipid peroxidation (MDA), hydrogen peroxide (H2O2), antioxidant enzymes (POX and CAT), and mineral contents (N, P, K, Ca, Mg, Fe and Zn) were examined. The results indicated a decrease in plant growth parameters as water stress increased. However, plants treated with HA showed improved growth compared to untreated plants under similar stress conditions. Biochemical responses to water stress were also observed; levels of proline, MDA, and H2O2 increased compared to the control. These results suggest that defense mechanisms were activated in response to water stress, helping mitigate its adverse effects. Moreover, the foliar utilization of HA enhanced nutrient uptake and significantly contributed to improved plant development.