Pron pozisyonunda yapılan spinal cerrahilerde derin NMB uygulananve NMB uygulanmayan hastalarda İntraoküler basıncın karşılaştırılması
Comparison of intraocular pressure in patients with and without deep neuromuscular blockade during spinal surgeries in prone position
  1. Tez No: 944904
  2. Yazar: ABDULKADİR CİHAN ÇAKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN ERSOY, DOÇ. DR. TUNA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Prone pozisyon sonrası gelişen intraoküler basınç artışı postoperatif görme ile ilişkili komplikasyonlar açısından önemli bir risk faktörüdür. Bu çalışmanın temel amacı, prone pozisyonda gerçekleştirilen spinal cerrahilerin anestezi yönetiminde derin nöromuskular blokaj (NMB) kullanımının, nöromuskular blokaj kullanılmayan cerrahi prosedürlere göre prone pozisyon sonrası gelişen intraoküler basınç artışı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya genel anestezi altında prone pozisyonda spinal cerrahi planlanan ASA I-II grubundan, 18-65 yaş arası 52 hasta dahil edildi. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Birinci grupta, intraoperatif nöromonitörizasyon uygulanması nedeniyle NMB kullanılmazken, ikinci grupta cerrahi tamamlanıncaya kadar derin nöromuskular blokaj sağlamak amacıyla NMB uygulandı. İndüksiyon öncesi, entübasyon sonrası, prone pozisyona sonrası 30, 60, 120, 180 dakikalarda, supin pozisyon sonrası ve extübasyon sonrası hastaların intraoküler basınç değerleri, akciğer tepe ve plato basınçları, kalp hızı, kan basıncı, SpO2, vücut ısısı, anestezi derinliği ölçüldü. Gruplar arası ve grup içi farklı zamanlardaki sonuçlar birbirleriyle kıyaslandı. Her iki grubun sağ ve sol intraokuler basınç (IOB) değerleri karşılaştırıldığında; önemli farklılıklar gözlemlenmiştir. Derin NMB grubunda, prone pozisyon sonrası 30., 60. ve 120. dakikalarda, prone pozisyondan supine geçiş sonrası ve ekstübasyon sonrası 10. dakikada IOB değerleri, NMB uygulanmayan gruba kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Ayrıca her iki grubun grup içi değerlendirmelerine bakıldığında, hastalara prone pozisyon verildikten sonra IOB önemli bir artış gözlemlenmiştir ve bu artışın prone pozisyonunda geçirilen süre ile arttığı görülmüştür. Çalışmamız, spinal cerrahilerde prone pozisyon sonrası gelişen IOB artışının yönetiminde NMB kullanımının, potansiyel olarak etkili olabileceğini düşündürmektedir. Anestezi yönetiminde derin NMB uygulanan hastaların IOB değerleri, kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur. Bu bulgular, derin NMB'nin postoperatif görme ile ilişkili komplikasyonların azaltılmasında etkili olabileceğini ve prone pozisyondaki spinal cerrahilerin anestezi yönetiminde önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in intraocular pressure following prone positioning is an important risk factor for postoperative vision related complications. The primary objective of this study is to investigate the effect of deep neuromuscular blockade (NMB) use in the anesthesia management of spinal surgeries performed in prone position on the increase in intraocular pressure after prone positioning, compared to surgical procedures without the use of NMB. 52 ASA I-II patients aged 18-65, undergoing prone spinal surgery under general anesthesia, were included. Patients were divided into two groups. In the first group, NMB was not used during neuromonitoring, while in the second group, NMB was applied to maintain deep neuromuscular blockade until the end of surgery. Intraocular pressure values, peak and plateau lung pressures, heart rate, blood pressure, SpO2, body temperature, and anesthesia depth were measured before induction, after intubation, 30, 60, 120, and 180 minutes after prone positioning, after supine positioning, and after extubation. Results at different time points within and between groups were compared with each other. When comparing the right and left intraocular pressure (IOP) values of both groups, significant differences were observed. In the deep NMB group, IOP values at 30, 60, and 120 minutes after prone positioning, after transitioning from prone to supine, and at 10 minutes after extubation were found to be statistically significantly lower compared to the group without NMB. Furthermore, when evaluating the within-group values of both groups, a significant increase in IOP was observed after patients were placed in the prone position, and this increase was found to be associated with the duration spent in the prone position. Our study suggests that the use of NMB in managing the increase in IOP following prone positioning in spinal surgeries may potentially be effective. The IOP values of patients who received deep NMB in anesthesia management were found to be lower compared to the control group. These findings imply that deep NMB may be effective in reducing postoperative vision-related complications and may play a significant role in the anesthesia management of spinal surgeries in the prone position.