Pron pozisyonda spinal cerrahi geçiren obez hastalarda sıvı açığını takiben yapılan sıvı yüklemesinin hemodinamik parametreler üzerine etkisi (Prospektif gözlemsel çalışma)
Ability of mini fluid challenge to predict fluid responsiveness in obese patients undergoing surgery in the prone position
  1. Tez No: 559859
  2. Yazar: YEŞER DORMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ERGİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş ve Amaç: Pron pozisyonunda spinal cerrahi geçiren obez (BMI> 30 kg / m2) hastalarda sıvı duyarlılığını öngörmek için mini sıvı test etkinliğini araştırmayı amaçladık. İkincil amaç olarak, SVV ve PPV ile mini-sıvı testi karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. İstanbul Tıp Fakültesi (no: 2017/384) etik kurul onayı ve yazılı bilgilendirilmiş onam alındıktan sonra, Ekim 2017 ile Haziran 2018 arasında pron pozisyonda spinal cerrahi geçiren BMI> 30 kg / m2 olan hastalar dahil edildi. ASA > III(Amerikan Anestezistler Derneği) , 30 kg / m2olan hastalarda sıvı yanıtlılığını öngörebileceği gösterilmiştir. Mini sıvı test sonrası delta SVI'nin en iyi eşik değeri % 5.8, sensitifite ve spesifite değerleri ise sırasıyla 0.87 ve 1.0 olarak görüldü. Sıvı yanıtlılığını öngörme etkinlikleri açısından mini sıvı test, SVV ve PPV'nin , ROC eğrisi altındaki alanları karşılaştırıldığında, mini sıvı testin, SVV ve PPV'ye kıyasla daha üstün olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background:Primarily aimed to investigate effectiveness of mini-fluid challenge to predict fluid responsiveness in obese (BMI>30 kg/m2) patients undergoing spinal surgery in the prone position. As a secondary aim, we compared mini-fluid challenge with SVV and PPV. Methods: The present study was a single-center, prospective, observational trial. After obtaining approval from the ethics committee of Istanbul Medical Faculty, (no: 2017/384) and written informed consent, consecutive patients with BMI>30 kg/m2, undergoing spinal surgery in the prone position between October 2017 to June 2018 were enrolled. Patients associated with the following conditions were excluded: ASA> III (American Society of Anaesthesiologists physical status), age < 18 years, valvular heart disease, ventricular dysfunction, preoperative arrhythmia, and history of any lung disease. We recorded hemodynamic parameters (HR, MAP, SVI, SVV, and PVV) and ventilatory parameters (Ppeak, PEEP, and tidal volume) three times (T1, T2, and T3). First measurement (T1: baseline) was performed in the prone position after confirming hemodynamic stability, which defined as a MAP change of 30, in the prone position. The best cut-off value of deltaSVI after the mini fluid load was 5.8% with sensitivity and specifity values of 0.87 and 1.0, respectively. When the abilities of mini fluid challenge (MFC), SVV and PPV to predict fluid responsiveness were compared with the area under the receiver operating characteristics, MFC was found to be significantly superior to SVV and PPV.