Akut serebrovasküler olayda trombolitik tedavi yanıtının öngörülmesinde sistemik inflamatuar indeks ve hematolojik parametrelerin rolü
Predictive value of the systemic inflammatory index and hematologic markers in thrombolytic response for acute stroke
- Tez No: 944913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Akut iskemik inme, acil servis başvurularının önde gelen nedenleri arasında yer alan; morbiditeye, mortaliteye ve sağlık harcamalarına kayda değer düzeyde katkıda bulunan önemli bir küresel sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Hasta sonuçlarını iyileştirmede zamanında ve doğru müdahalenin kritik önemi göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışma; acil servise başvuran, akut iskemik inme tanısı alarak intravenöz trombolitik tedavi uygulanan hastalarda, Sistemik İmmün-İnflamatuar İndeks (Sİİ) ve diğer hematolojik biyobelirteçlerin tedavi yanıtını, komplikasyon gelişimini ve kısa dönem mortaliteyi öngörmedeki prognostik değerini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif olarak planlanmıştır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Seyrantepe yerleşkesi acil servisine başvuran hastalardan akut iskemik inme tanısı alarak trombolitik tedavi uygulananlar arasında ileri inceleme yapılmıştır. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden başvurudaki demografik özellikler, muayene bulguları özellikle NIHSS VE mRs değerleri, vital bulgular, laboratuvar testleri ve görüntülemeler değerlendirilmiştir. Sİİ değerleri (trombosit x nötrofil) / lenfosit formülüyle hesaplanmıştır. Bulgular: Dahil edilme ve dışlama kriterleri doğrultusunda 200 hasta ile istatistiksel analiz yapılmıştır Hastaların yaş ortalaması 71,0 ± 13,4, %57'si (n=114) erkektir. En sık gözüken inme semptomu %73 ile konuşma bozukluğudur. Hastaların %84,5'inde (n=169) en az bir kronik hastalık saptanmış, içlerinden en sık gözüken hastalık %62,5 (n=125) ile Hipertansiyon olarak görülmüştür. En sık tutulan damar %67,5 (n=135) ile MCA'dır. Hastaların geliş ortalama NIHSS değerleri 7,5 ± 4,7 olup, acil servis çıkış ortalama NIHSS değerleri 6,3 ± 4,9'dur. Sİİ değerleri hesaplandığında ortalaması ix 761,7 ± 838,8'dir. Ölçülen Sİİ değerleri sonucu komplikasyonları öngörme ve mortalite üzerine yararı belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute ischemic stroke represents a major global health concern, ranking among the leading causes of emergency department admissions and contributing substantially to morbidity, mortality, and healthcare expenditures. Given the critical importance of timely and accurate intervention in improving patient outcomes, this study aims to assess the prognostic utility of the Systemic Immune-Inflammation Index (SII) and other hematological biomarkers in predicting therapeutic response, complication rates, and short-term mortality among patients presenting to the emergency department with a confirmed diagnosis of acute ischemic stroke and receiving intravenous thrombolytic therapy. Materials and Methods: This single-center, retrospective study was conducted at the Emergency Department of Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, Seyrantepe Campus. Patients who presented between July 2021 and December 2024, were diagnosed with acute ischemic stroke, and received intravenous thrombolytic therapy were screened for eligibility. For further analysis, clinical and laboratory data were obtained from the hospital's electronic medical record system. The collected variables included demographic characteristics at admission, neurological examination findings—specifically the National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) and modified Rankin Scale (mRS) scores—vital parameters, initial laboratory results, and neuroimaging findings. The Systemic Immune-Inflammation Index (SII) was calculated for each patient using the formula: (platelet count × neutrophil count) / lymphocyte count. Results: Statistical analyses were performed on 200 patients who met predefined inclusion and exclusion criteria. The cohort's mean age was 71.0 ± 13.4 years, and 57% (n = 114) were male. Speech impairment was the most frequently observed stroke symptom, affecting 73% of patients. At least one chronic comorbidity was present in xi 84.5% (n = 169), with hypertension being the predominant condition (62.5%, n = 125). The middle cerebral artery (MCA) was the most commonly involved vessel (67.5%, n = 135). Upon admission, the mean National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) score was 7.5 ± 4.7, which decreased to 6.3 ± 4.9 at emergency department discharge. The mean systemic immune-inflammation index (SII) was 761.7 ± 838.8; however, SII failed to predict complications or 30-day mortality significantly.