Prostat kanseri hücre hatlarında apoptozis oluşturulması ve mekanizmasının araştırılması
Induction of apoptosis and investigating it?s mechanism in prostate cancer cell lines
  1. Tez No: 200612
  2. Yazar: KIVANÇ SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Onkoloji, Bioengineering, Biotechnology, Oncology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Prostat kanseri tanısı son yıllarda istatistiksel olarak ciddi bir artı göstermitir. Bunun nedeni de Birleik Devletler gibi endüstrilemi toplumlarda daha sık rastlanan prostat kanseri için kullanılan PSA gibi tanı yöntemleri 80'lerden itibaren hızlı bir gelime göstermi olmasıdır. Tanı yöntemlerinin yanı sıra prostat kanserinin tedavisinde de hızlı gelimeler olmaktadır. Bu gelimelerden biri de doal ürünlerden izole edilen bileiklerin tedavi amaçlı kullanılmasıdır. Topoizomeraz inhibitörleri doal ürünlerden elde edilen önemli potansiyel anti-kanser ajanlar olarak bilinir ve üzerinde bir çok çalıma yapılmaktadır. Bu çalımanın amacı endemik bir tür olan Alkanna cordifolia'dan elde edilmi olan ALCOR-BSK (121-160) ve ALCOR BSK (161-202) gibi fraksiyonların alt fraksiyonları olan COR3, COR10, 3-6 gibi maddelerin topoizomeraz inhibisyonu, çift zincir kırıı yaratma kapasitesi ve sitotoksik etkilerine bakmaktır. Bu etkilerin tespit edilerek geniletilmesi tedaviye yönelik bir gelimenin yanı sıra prostat kanseriyle ilgili moleküler düzeyde bilgi edinmemizi salayacaktır. Topoizomeraz inhibisyon testi, mmünfloresan inceleme, Western Blotting ve MTT sitotoksisite testlerinin kullanıldıı bu çalımada ilk kez laboratuarlarımızda izole edilen COR3 ve COR10 maddelerinin DNA hasarı yarattıı buna ek olarak COR3'e benzer olduu düünülen ALCOR-BSK (121-160) 3-6 maddesinin de sitotoksik etkileri saptanmıtır. Böylece yaygın olarak kullanılan bir topoizomeraz inhibitörü olan Camptothecin'den daha farklı bir etki mekanizması olan yeni bir topoizomeraz inhibitörü bulunabilecei düünülmektedir. Ancak bunun için gen ekspresyon analizi, aktif Casp3 miktar tayini ve DNA fragmantasyon testi gibi yolakların açıkça aydınlatılabilecei deneylerle çalımanın gelitirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The occurance of prostate cancer in western countries increases dramatically recent years, due to the development of beter diagnostic methods as well as increased cancer incidence because of life style changes. Beside new diognostic methods, there are numerous developments in the field of cancer treatment. One of these developments is isolating and characterizing anti-cancer chemical compounds from natural resources. There are lots of studies involved in topoisomerase inhibitors which are important anti-cancer agents isolated from natural resources. The purpose of this study is to investigate the topoisomerase inhibition, double strand break forming capacity and cytotoxic effects of COR3, COR10 and ALCOR-BSK (121-160) 3-6 which are subfractions derived from main ALCOR-BSK (121-160) and ALCOR BSK (161-202) fractions of Alkanna cordifolia. Characterising of such compounds will not only improve anti-cancer drug research, but also increase our understanding in molecular biology of prostate cancer. Topoisomerase inhibiton, Immunofluorescence detection, Western Blotting and MTT cytotoxicity methods are used in this study to observe that COR3 and COR10 fractions create DNA double strand breaks. ALCOR-BSK (121-160) 3-6 fraction has similarities with COR3 fraction which has cytotoxic effects on cells. By this study we proposed and developed appropriate methods to identify a novel topoisomerase inhibitor different than common topoisomerase inhibitor Camptothecin. To better understand the cellular pathways influenced by this compounds, additional gene expression analysis, Caspase 3 cleavage and DNA fragmentation tests have to be achieved for further assesment .