Koruyucu ileostomi sonrası gelişen diversiyon kolitinin derecesinin, ileostomi süresi ve kapama sonrası semptomların şiddetiyle ilişkisi
The relationship between the degree of diversion colitis developing after protective ileostomy, the duration of ileostomy, and the severity of post-closure symptoms.
- Tez No: 944923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN KABUL GÜRBULAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş-Amaç: Rektum tümörü nedeniyle opere edilen hastalarda anastomoz güvenliğini sağlamak amacıyla veya perforasyon, sepsis gibi anastomoz tercih edilmeyen acil operasyonlarda koruyucu ileostomi açılabilmektedir. Bu durum kullanılmayan kolonda kolit gelişimine sebep olabilmektedir. Bu durumda gelişen kolite diversiyon koliti denilmektedir. Bu çalışmada amacımız diversiyon kolitinin histopatolojik derecesinin ileostomi süresiyle ilişkisinin olup olmadığını araştırmak, diversiyon kolitinin derecesinin ileostomi kapama sonrası gelişen semptomların şiddeti ile ilişkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Gereç-Yöntem: Bu çalışmaya, Mayıs 2022- Nisan 2025 tarihleri arasında kliniğimizde koruyucu ileostomi açılan, kolonoskopik değerlendirme sonrasında ostomisi kapatılan hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar ileostomili kalma süresine göre iki gruba ayrıldı. İleostomi süresi 12 hafta ve daha kısa olanlar Grup 1'i, 12 haftadan uzun olanlar ise Grup 2'yi oluşturdu. Gruplar arasında; hastaların yaşları, cinsiyetleri, uygulanan cerrahi prosedür, postoperatif karın ağrısı, bulantı-kusma, diyare gelişimi, serohemorajik akıntı, tenezm, anal inkontinans, ileus varlığı, hastanede kalış süresi, postoperatif komplikasyonlar, hastanede yatış süresince izlenen akut faz reaktanları (wbc, crp) ile preoperatif kolonoskopide rektum, sol kolon transvers kolon ve sağ kolondan alınan biyopsi sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Grup 1' de 13, Grup 2' de 14 olgu olmak üzere toplam 27 olgu çalışmaya alındı. Ostomisi 12 haftadan önce kapatılan grupta anlamlı derecede postoperatif kolit semptomları daha az olduğu görüldü. Kolonoskopik biyopsi sonuçlarında kolit şiddetinin daha az olduğu görüldü. Postoperatif akut faz reaktanlarının anlamlı derecede daha düşük olduğu görüldü. Sonuç: İleostomisi erken kapatılan hastalar diyare karın ağrısı tenezm ,serohemorajik akıntı, anal inkontinans gibi diversiyon koliti semptomlarını anlamlı olarak daha hafif ve az yaşamaktadırlar. Koruyucu ileostominin erken dönemde kapatılması postoperatif kolit şiddetinin azalmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In patients who have undergone surgery for rectal tumors or in emergency operations such as perforation or sepsis where anastomosis is not preferred, a protective ileostomy may be created to ensure anastomotic safety. This situation may lead to the development of diversion colitis, which is characterized by inflammation of the defunctionalized segment of the colon.The aim of this study is to investigate whether the histopathological degree of diversion colitis is associated with the duration of ileostomy, and its relationship between the severity of diversion colitis and the intensity of symptoms following ileostomy closure. Materials and Metods: Patients who underwent a protective ileostomy procedure in our clinic between May 2022 and April 2025 and whose ostomy was closed after colonoscopic evaluation were included in this study. All patients were classified into two groups according to the duration of ileostomy: Group 1 included patients with an ileostomy duration of 12 weeks or less, and Group 2 included patients with an ileostomy duration exceeding 12 weeks. The groups were compared in terms of patients' age, gender, surgical procedure, postoperative clinical findings such as abdominal pain, nausea and vomiting, diarrhea, serohemorrhagic discharge, tenesmus, anal incontinence, ileus, length of hospital stay, postoperative complications, acute phase reactants (WBC, CRP) during hospitalization, and biopsy results obtained from the rectum, left colon, transverse colon, and right colon during preoperative colonoscopy. Results: A total of 27 cases were included in the study, 13 in Group 1 and 14 in Group 2. Postoperative colitis symptoms were significantly less in the group whose ostomy was closed before 12 weeks. Colonoscopic biopsy results showed that the severity of colitis was milder. Postoperative acute phase reactants ( wbc, crp9 were significantly lower. Conclusion: Patients whose ileostomy closed earlier experienced significantly milder and fewer symptoms of diversion colitis such as diarrhea, abdominal pain tenesmus, serohemorhagic discharge, and anal incontinence. Early closure of protective ileostomy might be beneficial reduce the surgery severity of diversion colitis.