Fırat nehri'nde ağ kafeslerde gökkuşağı alabalığı (oncorhynchus mykiss) ve mersin balığı (huso huso) yetiştiriciliğininteknik ve ekonomik analizi
Technical and economic analysis of rainbow trout (oncorhynchus mykiss) and sturgeon fish (huso huso) culture in net cages in the firat river
- Tez No: 944949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Fırat nehine kıyısı bulunan Karkamış ilçesindeki ağ kafes sistemlerinde gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) ve mersin balığı (Huso huso) yetiştiriciliğinin teknik performansı ve ekonomik sürdürülebilirliğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Özellikle iki türün farklı biyolojik ve çevresel gereksinimlerinin ağ kafeslerdeki üretime etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında, farklı bölgelerdeki ağ kafes işletmelerinden elde edilen veriler kullanılarak, iki türün büyüme performansı, yem dönüşüm oranı, üretim maliyetleri ve karlılık gibi faktörler değerlendirilmiştir. Bu amaçla, deney süresince her iki türün büyüme oranları, yem dönüşüm oranları, yaşama oranları ve çevresel faktörlere uyum kapasiteleri gibi performans ölçütleri değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca, yetiştiricilik süreçlerinde kullanılan yem türleri, su sıcaklığı ve oksijen seviyeleri gibi çevresel değişkenlerin bu iki balık türü üzerindeki etkileri de ele alınmıştır.Teknik değerlendirmelerin yanı sıra, maliyet analizi ve pazar araştırmaları gerçekleştirilerek her iki türün ekonomik fizibilitesi araştırılmıştır. Bu kapsamda, üretim sürecinde karşılaşılan ana maliyet kalemleri, pazar talepleri, kar marjları ve karlılık oranları detaylı olarak incelenmiş ve ekonomik açıdan uygulanabilirliği irdelenmiştir. Sonuçlar, gökkuşağı alabalığı ve mersin balığı yetiştiriciliğinde kullanılan ağ kafes sistemlerinin teknik verimliliği ile birlikte bu sistemlerin ekonomik açıdan sürdürülebilirliğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın bulguları, ağ kafeslerde su ürünleri yetiştiriciliğinde yüksek getiri potansiyeline sahip bu türler için karşılaşılan zorluklara ve iyileştirme olanaklarına dair öneriler sunarak, sürdürülebilir akvakültür uygulamalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the technical performance and economic sustainability of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) and sturgeon (Huso huso) farming in net cage systems located in the Karkamış district, which lies on the banks of the Euphrates River in Turkey. In particular, the effects of different biological and environmental requirements of the two species on production in net cages were investigated. Within the scope of the study, factors such as growth performance, feed conversion ratio, production costs and profitability of the two species were evaluated using data obtained from net cage enterprises in different regions. For this purpose, performance criteria such as growth rates, feed conversion ratios, survival rates and adaptation capacities to environmental factors of both species were evaluated during the experiment. The study also addressed the effects of environmental variables such as feed types used in the culture processes, water temperature and oxygen levels on these two fish species. In addition to technical evaluations, cost analysis and market research were conducted to investigate the economic feasibility of both species. In this context, the main cost items encountered during the production process, market demands, profit margins and profitability rates were examined in detail and their economic feasibility was examined. The results demonstrate the technical efficiency of net cage systems used in rainbow trout and sturgeon farming, as well as their economic sustainability. The findings of the study contribute to sustainable aquaculture practices by providing suggestions on the challenges and improvement opportunities for these species with high yield potential in net cage aquaculture.