Sigara içen bireylerde akut aerobik egzersizin bilişsel fonksiyonlar üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of acute aerobic exercise on cognitive functions in smokers
- Tez No: 963270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sigara içmenin bilişsel fonksiyonları olumsuz etkilediği ve egzersizin bilişsel fonksiyonları iyileştirdiği iyi bilinmesine rağmen, sigara içen kişilerde egzersizin bilişsel fonksiyonlara etkilerini inceleyen çalışmaların olmadığı görülmüştür. Çalışmamız, sigara içen bireylerde maksimal kalp hızının %65'i şiddette 30 dakikalık tek doz aerobik egzersizin bilişsel fonksiyonlar (seçici reaksiyon zamanı, epizodik hafıza ve yönetici fonksiyonlar) üzerine etkilerini incelemek ve sonuçları içmeyenlerle karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmamıza sigara içen (14 erkek, 11 kadın; yaş ortalaması 21,68±3,77 yıl; ortalama sigara kullanımı 16,56±6,27 adet/gün) ve içmeyen (8 erkek, 17 kadın; yaş ortalaması 22,48±3,00 yıl) toplam 50 kişi dahil edildi. Katılımcıların seçici reaksiyon zamanı ölçümleri BlazePod (Play Coyotta Ltd., Tel Aviv, İsrail ®) cihazı ile, epizodik hafızaları Serbest Hatırlama Testi (SHT) ile, yönetici fonksiyonları Stoop Renk-Kelime Testi (SRKT) ile egzersiz öncesinde ve sonrasında değerlendirildi. Egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında katılımcıların vital bulguları takip edildi. Test sonuçları egzersiz öncesi ve sonrası grup içi ve gruplar arası olacak şekilde karşılaştırıldı. Gruplar demografik özellikler ve başlangıç değerleri açısından benzerdi (p>0,05). Her iki grupta egzersiz sonrası seçici reaksiyon zamanı performanslarında iyileşme görülürken (p0,05). Bilişsel fonksiyon testlerinin hiçbirinde zaman × grup etkileşimleri anlamlı değildi (p> 0,05). Bu çalışmanın sonuçları, akut aerobik egzersizin genç sağlıklı yetişkinlerde sigara içme durumundan bağımsız olarak seçici reaksiyon zamanı üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, sonuçlarımız akut aerobik egzersizin bilişsel performans üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik literatüre katkı sağlamakta olup, bu etkilerin gelecek çalışmalarda farklı klinik popülasyonlarda da incelenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Although it is well known that smoking negatively affects cognitive functions and that exercise improves them, it has been observed that there are no studies investigating the effects of exercise on cognitive functions in smokers. Our study was designed to examine the effects of a single 30-minute session of aerobic exercise at 65% of maximum heart rate on cognitive functions (selective reaction time, episodic memory, and executive functions) in individuals who smoke, and to compare the results with those of non-smokers. A total of 50 participants were included in the study: smokers (14 males, 11 females; mean age 21.68±3.77 years; mean cigarette consumption 16.56±6.27 cigarettes/day) and non-smokers (8 males, 17 females; mean age 22.48±3.00 years). Selective reaction time was measured using the BlazePod device (Play Coyotta Ltd., Tel Aviv, Israel®), episodic memory was assessed with the Free Recall Test (FRT), and executive functions were evaluated with the Stroop Color-Word Test (SCWT), both before and after the exercise. Vital signs of the participants were monitored before, during, and after the exercise. Test results were compared both within and between groups before and after the exercise. The groups were similar in terms of demographic data and baseline values (p>0.05). While an improvement in selective reaction time performance was observed in both groups after exercise (p0.05). None of the cognitive function tests showed significant time × group interactions (p>0.05). The results of this study demonstrated that acute aerobic exercise has positive effects on selective reaction time in young healthy adults, regardless of smoking status. Accordingly, our findings contribute to the literature on the effects of acute aerobic exercise on cognitive performance, and it is recommended that these effects be further examined in different clinical populations in future studies.