Queer Mekân ve Zaman'da anahit sahne
Queer space and time at anahit stage
- Tez No: 944991
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı, cinsiyet politikaları açısından değerlendirilen queer kuramın, queer zaman ve mekân bağlamında tiyatro ile ilişkisini açıklamaktır. Queer kuram, heteronormatif cinsiyet kalıplarını altüst etmeyi amaçlayan bir cinsiyet politikasıdır. Tarihsel olarak uzak geçmişten günümüze queer motifler yasaklar etrafında oluşmuş fakat akademik çevrede 1990'lı yıllarda kuram niteliği kazanmıştır. Kadın-erkek ikiliğinin ötesinde bir kimlik siyaseti olarak tanımlanmaktadır. Ataerkil sistemde cinsiyet ve cinsel yönelim sebebiyle ayrıştırılan öznelerin yaşamlarını toplumsal, kültürel ve politik olarak değerlendiren bir çerçeve sunmaktadır. Queer yaşam tarzlarını sahiplenen, kapsayıcı ve çağdaş bir teoridir. Toplumsal cinsiyet sorunlarının kolektif bellekte edindiği yer, sahne sanatlarında da görülmektedir. Queer yaklaşımın bir sonucu olan Drag Queen-King performansları tiyatro tarihi açısından yeni bir estetik sahneleme biçimi sunmaktadır. Bu tez, Anahit Sahne'de gösterimlerini gerçekleştirmiş olan Dudakların Cengi ekibi üzerinden performansların niteliğine eleştirel bakmayı amaçlamakta ve geleneksel Türk Tiyatrosu'ndan günümüze queer temsillerin görünürlüğünü incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explain the relationship between queer theory, which is evaluated in terms of gender politics, and theater within the context of queer space and time. Queer theory is a gender politics framework that aims to disrupt heteronormative gender constructs. Historically, queer motifs have been shaped around prohibitions from the distant past to the present, but they gained academic recognition as a theory in the 1990s. It is defined as an identity politics that goes beyond the male-female binary. The theory offers a framework that evaluates the lives of subjects marginalized due to gender and sexual orientation in patriarchal systems from social, cultural, and political perspectives. Queer theory is an inclusive and contemporary theory that embraces queer lifestyles. The position of gender issues in collective memory is also reflected in the performing arts. As a result of the queer approach, Drag Queen-King performances present a new aesthetic staging form in theater history. This thesis aims to critically examine the performances of the Dudakların Cengi team, which performed at Anahit Stage, and to explore the visibility of queer representations from traditional Turkish theater to the present day.