Fetal malnütre ve fetal nütre bebeklerin hematokritlerinin karşılaştırılması ve demografik özelliklerin analizi
  1. Tez No: 944992
  2. Yazar: KEREM ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGÜL SALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamıza 15 Ocak 2013–31 Ocak 2013 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Doğumhane biriminde doğum yapan annelerin doğum öncesi ultrasonografik ölçülerle ve SAT'ne göre 37-42 gebelik haftaları arasında doğan normal spontan vajinal doğum ile doğan term, tekiz, Denver intrauterin gelişme eğrilerine göre AGA (doğum haftasına göre %10-90 persentil aralığında) canlı bebekleri alınmıştır. Çalışmamızda 80 bebeğe CANS (Clinical Assessmant of Nutritional status) skoru uygulanmıştır. Çalışma grubu CANS skoru 24 ve altı olan fetal malnütre (FM) 40 hasta, CANS skoru 24 üstü olanlar fetal nütre (FN) 40 hastadan oluşmaktadır. Çalışmamızda CANS skor ile nütrisyon durumunu değerlendirdiğimiz term AGA ve FM olan bebeklerin postnatal 4. saatte brakiyal venden santral hematokrit değerleri ve maternal risk faktörleri irdelenmiştir. FM ve FN gruplarının annelerinin gebelik haftası ortalamaları arasında, doğum baş çevreleri arasında, maternal faktörler (gravida, parite, abortus, küretaj değerleri arasında, gebelikte sigara içme, preeklempsi, hipertansiyon, diabetes mellitus, gestasyonel diabetes mellitus, gebelikte idrar yolu enfeksiyonu geçirme öyküsü), 1.dakika APGAR skoru dağılımları arasında ve hematokritin cinsiyetlere göre dağılımında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. Fetal malnütre olgularının çalışma kriterleri göz önüne alınarak alınmış olması, gruplar arasındaki benzer sonuçların alınmasına açıklık getirmektedir. Maternal ve neonatal demografik faktörlerin benzer olduğu çalışma ve kontrol grubu olgularının postnatal 4. saat brakiyal venden santral hematokrit değerlerine bakıldığında ise fetal malnütre bebeklerde hematokritin anlamlı yüksek olduğu görüldü. Yukarıda değinildiği gibi, dünya literatürü araştırıldığında FM ve hematokrit ilişkisi ile ilgili çalışmaya rastlanmadı. Çalışmamızdaki santral venöz hematokrit açısından elde ettiğimiz anlamlı yükseklik dikkat çekiciydi. Çalışmamızın FM ve hematokrit konusunda ilk olması nedeniyle anlamlı olduğunu düşünmekteyiz. Ancak vaka sayımızın az olması anlamlılığını sınırlandırmaktadır. Bu anlamda geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Term, singleton, and live babies born with normal spontaneous vaginal delivery between 37-42 weeks of gestation according to prenatal ultrasonographic measurements and the last menstrual date, and AGA (10-90% percentile according to gestational age) according to Denver intrauterine growth charts, of mothers who gave birth in the Obstetrics and Gynecology Clinic Delivery Room of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between January 15, 2013, and January 31, 2013, were included in our study. In our study, CANS (Clinical Assessment of Nutritional Status) scores were applied to 80 infants. The study group consisted of 40 patients with fetal malnutrition (FM) and a CANS score of 24 or below, and 40 patients with fetal nutrition (FN) and a CANS score of 24 or higher. In our study, we examined central hematocrit values from the brachial vein at 4 h postnatally and maternal risk factors in term AGA and FM infants whose nutritional status was assessed using the CANS score. There were no statistically significant differences between the mothers in the FM and FN groups in terms of mean gestational age, birth head circumference, maternal factors (gravida, parity, abortion, curettage values, smoking during pregnancy, preeclampsia, hypertension, diabetes mellitus, gestational diabetes mellitus, and history of urinary tract infection during pregnancy), 1-minute APGAR score distribution, and hematocrit distribution by sex. The inclusion of fetal malnutrition cases based on the study criteria explains the similar results between groups. When central hematocrit values from the brachial vein were examined at the 4th hour postnatally in the study and control groups, where maternal and neonatal demographic factors were similar, the hematocrit was significantly higher in fetal malnourished infants. As mentioned above, a search of the world literature revealed no studies on the relationship between FM and Hct. The significant increase in the central venous hematocrit level in our study was striking. We believe that our study is significant because it is the first to examine the relationship between FM and hematocrit. However, the small number of cases limits this study's significance. Therefore, more comprehensive studies are needed.