Zâide b. Kudâme'nin hayatı ve Kitâbu's-Sünen isimli eseri
The life of Zaidah B. Qudamah and his work titled Kitāb al-Sunan
- Tez No: 944994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Hadislerin tedvin ve tasnifinin başladığı dönem olan hicri ikinci asır, hadis tarihi ve hadis edebiyatı açısından önemli bir yere sahiptir. Bu dönemde birçok âlim yetişmiş olup bunların bazısı hadislerin tasnif edilmesine ve rivayet edilmesine katkı sağlamıştır. Etbâu't-tâbiîn döneminin önemli hadisçilerinden birisi olan Zâide b. Kudâme, Kûfe'nin meşhur muhaddisleri ile görüşme imkânı bulmuş ve bu sayede hadislerin sonraki nesillere aktarılmasında döneminin önemli isimlerinden birisi olarak hadis tarihindeki yerini almıştır. Bu çalışmada Zâide'nin hayatı, hadisçi kişiliği araştırılmış olup, hadis tarihindeki yeri incelenmiştir. Onun ilk musannef eserler arasında zikredilebilecek Sünen'i, muhtelif hadis kaynaklarındaki rivayetleri bir araya getirilerek inşa edilmiş, rivayet bilgisinin hangi kanallarla sonraki nesle ulaştığı tespite çalışılmıştır. Onun ilmi kaynağını oluşturan hocalarıyla, rivayet birikimini sonraki nesillere aktaran talebeleri hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The second century of Hijri, which is the period when hadiths began to be collected and classified, has an important place in the history of hadith and hadith literature. Many scholars were trained in this period and some of them contributed to the classification and narration of hadiths. Zaide b. Qudamah, one of the important hadith narrators of the Etbāʾu't-tābiîn period, had the opportunity to meet with the famous muhaddithis of Kufa and thus took his place in the history of hadith as one of the important figures of his period in the transmission of hadith to the next generations. In this study, Za'idah's life, his personality as a hadith scholar, and his place in the history of hadith are examined. His Sunan, which can be mentioned among the first musannaf works, was constructed by bringing together his narrations from various hadith sources, and it was tried to determine through which channels the narration information reached the next generation. Information is given about his teachers who constituted his source of knowledge and his students who transmitted his narration knowledge to the next generations.