İpekyolu kırsal mahallelerinde içme suyu kalitesi
Drinking water quality in rural neighborhoods of İpekyolu
  1. Tez No: 945000
  2. Yazar: DOĞU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Van ilinin İpekyolu ilçesinde yer alan çeşitli mahallelerden alınan su örneklerinin fiziksel, kimyasal ve biyolojik analizlerini içermektedir. Araştırma, 22 mahallede bulunan 25 farklı su kaynağından numuneler alarak, su kalitesini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Analizler, pH, sıcaklık, çözünmüş oksijen, oksijen doygunluğu, tuzluluk, toplam katı madde, bulanıklık, ağır metaller (gümüş, alüminyum, arsenik, bakır, krom, vb.) ve florür gibi parametreleri içermektedir. Numuneler, örnekleme şişeleriyle alınmış ve uygun sterilizasyon yöntemleri kullanılarak muhafaza edilmiştir. Çalışma, suyun potansiyel sağlık risklerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Özellikle arsenik, alüminyum ve kurşun gibi elementlerin yüksek konsantrasyonlarına sahip bölgeler tespit edilmiştir. Faruksuyu ve Karagündüz Okulu gibi kaynaklarda arsenik ve kurşun seviyelerinin Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği sınırları aşması, bu kaynakların insan sağlığı açısından risk taşıdığını göstermektedir. Arazi çalışmaları sırasında pH değerlerinin genellikle 7.47 ile 8.37 arasında değiştiği, bazı kaynaklarda ise düşük oksijen seviyeleri ve yüksek elektriksel iletkenlik değerleri gözlemlenmiştir. Özellikle Faruksuyu kaynağı, düşük çözünmüş oksijen ve yüksek kirlenme oranları nedeniyle içme suyu olarak kullanılmak için uygun değildir. Bu araştırma, içme suyu kalitesinin yerel halk sağlığı üzerindeki etkilerini vurgulamış ve belirli su kaynaklarının iyileştirilmesi gerektiğini önermektedir. Ayrıca, bu su kaynaklarının düzenli izlenmesi ve uygun arıtma işlemleriyle kalitelerinin artırılması gerektiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the physical, chemical, and biological analysis of water samples collected from various sources in the İpekyolu district of Van province. The study aims to assess water quality by analyzing samples taken from 25 different water sources in 22 neighborhoods. The parameters examined include pH, temperature, dissolved oxygen, saturated oxygen, salinity, total solids, turbidity, heavy metals (such as silver, aluminum, arsenic, copper, chromium, etc.), and fluoride. The samples were collected in HDPE laboratory containers and stored using proper sterilization techniques. The study aimed to identify potential health risks associated with water quality. High concentrations of elements such as arsenic, aluminum, and lead were found in certain areas. Water sources such as Faruksuyu and Karagündüz School exhibited arsenic and lead levels exceeding the limits set by the World Health Organization, indicating that these sources pose risks to human health. Fieldwork observations showed that pH values ranged between 7.47 and 8.37, while some sources exhibited low oxygen levels and high electrical conductivity values. Faruksuyu, in particular, was found to be unsuitable for drinking due to its low dissolved oxygen and high contamination levels. This study highlights the impact of drinking water quality on public health and suggests the need for improvements in certain water sources. It also emphasizes the importance of regular monitoring and the implementation of appropriate water treatment processes to enhance water quality.