Erken dönem hadis ilminde verrâklar ve duafâ literatüründeki yeri
The scribes in early hadith science and their place in the duafâ literature
- Tez No: 945007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CELİL ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Parşömen, papirüs ve kâğıt gibi yazım malzemelerinin kullanılmaya başlanmasıyla ortaya çıkan verrâklar, hadis ilmine önemli katkılar sunmuş bir meslek grubudur. Çalışma şartları ve kazançları dönemin şartlarına göre değişiklik gösteren verrâklar, hadisle ilgili bilgilerin ellerinden geçmesinden dolayı büyük bir öneme sahiptir. Yalnızca hadis alanında eser çoğaltmakla kalmayıp; diğer bilim dallarına ait eserleri de çoğaltıp tashih etmiş, ciltlemiş ve satışını yaparak İslam tarihinde bir nevi yayınevi işlevi görmüşlerdir. Bu çalışma, verrâklığın doğuşuna ve yükselişine zemin hazırlayan unsurları, istinsahta uygulanması gereken yöntemleri ve verrâkların hadis ilminde adalet ve zabt açısından durumlarını ele almayı amaçlamaktadır. Ayrıca verrâkların mesleki durumlarının duafâ literatüründe ne ölçüde yansıtıldığını tespit etmek de çalışmanın hedefleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
Scribes, a professional group that emerged with the adoption of writing materials such as parchment, papyrus, and paper, made significant contributions to the science of hadith. Their working conditions and earnings varied depending on the circumstances of their time; however, their handling of hadith-related materials highlights their critical importance. Scribes did not limit themselves to reproducing works in the field of hadith; they also copied, edited, bound, and sold works in various other disciplines, effectively functioning as a type of publishing house in Islamic history. This study aims to examine the factors that facilitated the emergence and prominence of scribes, the transcription methods they used, and their role in hadith science in terms of integrity and accuracy. Furthermore, it seeks to determine the extent to which the professional status of scribes is reflected in Duafâ literature.