Çocuklar için Felsefe Eğitim Programı (P4C)'nın 6 yaş çocukların felsefi tutum ve davranışları üzerindeki etkisi
The effect of the Philosophy for Children (P4C) education program on the philosophical attitudes and behaviors of 6-year-old children
  1. Tez No: 945006
  2. Yazar: SAHAVET NAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Çocuklar İçin Felsefe (P4C)”yaklaşımının 6 yaş grubu çocukların felsefi tutum ve davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu araştırma, nicel araştırma desenlerinden biri olan“ön test – son test kontrol gruplu deneysel model”kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 2023–2024 eğitim-öğretim yılında Konya ili Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı anaokuluna devam eden 30 deney, 30 kontrol grubu toplam 60 çocuk araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın bağımlı değişkeni, felsefi tutum ve davranışlar, bağımsız değişkeni ise, Çocuklar İçin Felsefe (P4C) Eğitim Programı'dır. Deney grubuna 8 hafta süren P4C oturumları uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Araştırma verileri, Okul Öncesi Dönem Çocukların Felsefi Tutum ve Davranışlarını Belirleme Kontrol Listesi (Deniz & Dirican, 2017) ile toplanmış; elde edilen bulgular, P4C'nin çocukların felsefi tutum ve davranışlarını anlamlı düzeyde geliştirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the“Philosophy for Children (P4C)”approach on the philosophical attitudes and behaviors of 6-year-old children. This study was conducted using the“pre-test - post-test control group experimental model”, which is one of the quantitative research designs. A total of 60 children (30 experimental and 30 control group) attending a kindergarten affiliated to Karatay District Directorate of National Education in Konya province in the 2023-2024 academic year constituted the study group of the research. The dependent variable of the study was philosophical attitudes and behaviors, and the independent variable was the Philosophy for Children (P4C) Education Program. P4C sessions lasting 8 weeks were applied to the experimental group, while no intervention was applied to the control group. The research data were collected using the Checklist for Determining Philosophical Attitudes and Behaviors of Preschool Children (Deniz & Dirican, 2017); the findings revealed that P4C significantly improved children's philosophical attitudes and behaviors.