Ebeveynin zihin yönelimliliği ile okul öncesi çocukların zihin kuramı becerileri ve sembolik oyun davranışları arasındaki ilişki
The relationship between parental mind-mindedness and preschool children's theory of mind skills and symbolic play behaviors
  1. Tez No: 979452
  2. Yazar: HİLAL ÇİL BİLİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, ebeveynin zihin yönelimliliği ile okul öncesi dönemdeki çocukların zihin kuramı becerileri ve sembolik oyun davranışları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışma, 48-72 ay aralığında okul öncesi eğitimine devam eden 55 çocuk ve onların anneleri ile yürütülmüştür. Araştırma kapsamında, annelerin zihin yönelimliliğini ölçmek amacıyla 'Zihin Yönelimlilik Görüşme Yöntemi' kullanılmıştır. Çocuklara ise bireysel oturumlarda, zihin kuramı görevlerinden 'görünüş –gerçeklik, beklenmedik içerik ve beklenmedik yer değişikliği' görevleri uygulanmış ve sembolik oyun davranışlarını gözlemlemek amacıyla sembolik oyun testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, annenin zihin yönelimliliği ile okul öncesi çocukların sembolik oyun davranışları arasında ayrıca sembolik oyun ve zihin kuramı becerileri arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Zihin yönelimlilik ile okul öncesi çocukların zihin kuramı becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki elde edilememiştir. Bununla birlikte okul öncesi çocukların zihin kuramı becerileri ile çocukların yaşları da pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermektedir. Yapılan regresyon analizinde, zihin yönelimliliğin zihin kuramı ve sembolik oyun becerileri üzerinde yordayıcı rolü olmadığı ancak zihin kuramının sembolik oyunu yordadığı bulunmuştur. Son olarak hem zihin kuramı hem de sembolik oyun puanlarında cinsiyet açısından kızlar lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen korelasyonel sonuçlar, ebeveynin zihinsel duyarlılığının, çocuğun sosyal bilişsel gelişimi ile ilişkisi olduğunu göstermektedir. Bulgular, literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the relationships between parental mind-mindedness and theory of mind skills as well as symbolic play behaviors in preschool-aged children. The study was conducted with 55 children aged 48–72 months attending preschool and their mothers. To assess maternal mind-mindedness, the Mind-Mindedness Interview was administered to the mothers. The children were individually assessed using theory of mind tasks, including the appearance–reality, unexpected content, and unexpected location tasks, and their symbolic play behaviors were observed through a symbolic play test. The findings indicated a statistically significant positive relationship between mind-mindedness and children's symbolic play behaviors, as well as between symbolic play and theory of mind skills. No statistically significant relationship was found between mind-mindedness and children's theory of mind skills. However, a statistically significant positive correlation was observed between children's theory of mind skills and their age. Regression analyses revealed that mind-mindedness did not predict children's theory of mind or symbolic play abilities, whereas theory of mind was found to predict symbolic play. Finally, statistically significant gender differences favoring girls were observed in both theory of mind and symbolic play scores. The correlational results suggest that parental mental sensitivity is associated with the child's social-cognitive development. These findings are discussed in light of the relevant literature.