Pediatri yoğun bakım ünitesinden taburcu olan çocuk ve ebeveynlerinde travma sonrası stres bozukluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of post traumatic stress disorder in the parents and the child who are discharged from pediatric intensive care unit
  1. Tez No: 623037
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYFER AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giriş: Çocuğun yoğun bakıma yatması, hem çocuk hem de ailede travma etkisi oluşturabilir. Yaşanan travmaya bağlı çocuk ve ailelerinde akut stres bozukluğu (ASB) ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) görülebilir. Amaç: Çalışma pediatri yoğun bakım ünitesi (PYBÜ)'nden taburcu olan ve/veya servise devredilen 8-12 yaş arası çocuklar ve ebeveynlerinde ASB ve TSSB riskini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç-Yöntem: Kesitsel ve ilişki arayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi PYBÜ'de yatan çocuk ve ebeveynleri ile yapıldı. Çalışmaya; ulaşılabilen, araştırmayı kabul eden ve örneklem seçim kriterlerine uyan 110 çocuk, 98 anne ve 80 baba dahil edildi. Veriler 1 Ocak 2019 ile 31 Mart 2019 tarihleri arasında toplandı. Çalışma yapılmadan önce etik kurul izni ve gerekli kurum izinleri alındı. Çalışmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Veri Toplama Formu”, ASB ve TSSB'yi belirlemek için“Travma Sonrası Stres Tepki Ölçeği”ve“TSSB Soru Listesi - Sivil Versiyonu”kullanıldı. Çalışmada kullanılan travma sonrası stres tepki ölçeğinde; 12-24 puan arası“Hafif Düzeyde TSSB”, 25-39 puan arası“Orta Düzeyde TSSB”, 40-59 puan arası“Ağır Düzeyde TSSB”, 60 ve üstü puan ise“Çok Ağır Düzeyde TSSB”şeklinde yorumlanmaktadır. Çalışmada anne ve babalar için kullanılan“travma sonrası stres tepki ölçeği”nin kesme puanı ise 22-24 arasındadır. Bu puanların üstü yüksek risk kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: A child's hospitalization in intensive care may create a trauma both for the child and her/his family. As a result of the trauma, the child and the family may develop acute stress disorder (ASD) and posttraumatic stress disorder (PTSD). Purpose: The study was conducted to determine ASD and PTSD risk and the affecting factors in children aged 8 to 12 years discharged from the pediatric intensive care unit (PICU) and/or referred to the service and their parents. Materials-Methods: It is a cross-sectional and relationship-seeking study. The descriptive study was carried out with children hospitalized in the PICU of Hacettepe University Medical Faculty Ihsan Dogramaci Children's Hospital and their parents. In the study; 110 children, 98 mothers and 80 fathers who were accessed, agreed to participate and met the sample selection criteria, were included. The data were collected between January 1st, 2019 and March 31st, 2019. Before the study, an ethics committee approval and necessary institution permissions were received. In the study, the data were collected using the“Personal Data Collection Form”. In order to determine ASD and PTSD, the“Posttraumatic Stress Reaction Scale”and the“PTSD Question List – Civil Version”were used. In the Posttraumatic Stress Reaction Scale used in the study; 12-24 points are interpreted as“Mild PTSD”, 25-39 points“Medium PTSD”, 40-59 points“Severe PTSD”and 60 points and over“Very Severe PTSD”. Cutoff score of the“Posttraumatic Stress Reaction Scale”used in the study for parents was between 22-24. Scores above these are accepted as high risk.