Kandidemilerde risk faktörleri ve klinik özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors and clinical characteristicsin candidemia
- Tez No: 945073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇAŞKURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kandidemi, özellikle yoğun bakım hastalarında mortalitesi yüksek kan dolaşım yolu enfeksiyonları arasında yer almaktadır. Etken olan Candida türlerinde zaman içinde gözlenen değişimler ve artan antifungal direnç oranları nedeniyle mortaliteyi etkileyen risk faktörlerinin belirlenmesi kritik önem taşımaktadır. Bu çalışmada hastanemizde izlenen kandidemi olgularının epidemiyolojik ve klinik özellikleri ile 14 ve 30 günlük mortalite ile ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde 01 Ocak 2020 ile 01 Ocak 2025 tarihleri arasında yatarak izlenen ve en az bir kan kültüründe Candida spp. üremesi saptanan 289 hastayı kapsayan retrospektif bir kohort çalışmasıdır. Eş zamanlı bakteriyemisi olan, 24 saatten kısa süre yatışı olan ve 30 günlük akıbetine ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve tedavi verileri analiz edilerek 14 ve 30 günlük mortalite ile ilişkileri incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen 289 hastanın ortalama yaşı 69,8 olup, %59,5'i erkekti. Hastaların %95,8'inde en az bir komorbid hastalık mevcut olup, en sık eşlik eden hastalıklar; kardiyovasküler sistem (KVS) hastalıkları (%64,4), solid organ maligniteleri (%35,6) ve diyabetes mellitustu (DM) (%30,1) idi. Olguların %76,1'inde kandidemi öncesi yoğun bakım ünitesi (YBÜ) yatışı mevcuttu. En sık izole edilen tür C. albicans (%44,6) olup, non- albicans Candida türlerinin oranı %50,9 idi. Flukonazol direnci 2020'de %1,9 iken 2024'te %30,3'e yükselmişti. Toplam 289 hastada 14 günlük mortalite %57,8, 30 günlük mortalite %66,9 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Candidemia is a serious bloodstream infections with high mortality, particularly in intensive care unit (ICU) patients. Due to evolving Candida species distribution and increasing antifungal resistance rates, identifying risk factors associated with mortality has become critically important. This study aimed to evaluate the epidemiological and clinical characteristics of candidemia cases in our hospital and to determine the risk factors associated with 14-day and 30-day mortality. This retrospective cohort study included 289 hospitalized patients with at least one blood culture positive for Candida spp. between January 1, 2020, and January 1, 2025, at Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital. Patients with concomitant bacteremia, hospitalization shorter than 24 hours, or unknown 30-day outcome were excluded from the study. Demographic, clinical, laboratory, and treatment data of the patients were analyzed, and their associations with 14-day and 30-day mortality were examined. The mean age of the 289 included patients was 69.8 years, and 59.5% were male. At least one comorbidity was present in 95.8% of patients. The most common comorbidities were cardiovascular diseases (64.4%), solid organ malignancies (35.6%), and diabetes mellitus (30.1%). ICU admission prior to candidemia was noted in 76.1% of cases. Candida albicans was the most frequently isolated species (44.6%), while non-albicans species accounted for 50.9%. Fluconazole resistance increased markedly from 1.9% in 2020 to 30.3% in 2024. The 14-day and 30-day mortality rates were 57.8% and 66.9%, respectively.