Amoksisilin etken maddesinin LC-MS-MS ile temizlik metot validasyonu
Cleaning method validation of amoxicillin active substance by LC-MS-MS
  1. Tez No: 945087
  2. Yazar: MEHMET BALTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyagerlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amoksisilin, akut orta kulak iltihabı, streptokok farenjiti, zatürre, cilt enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, Salmonella enfeksiyonları, Lyme hastalığı ve klamidya enfeksiyonları gibi bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmekte kullanılan antibiyotik etken maddesidir. Bu çalışmada, amoksisilin etken maddesinin LC-MS-MS ile temizlik metot validasyonu, metal metot geliştirilmesi yapılmış olup, temizlik metot validasyonunda swab, filtre plastik, epoksi, cam, linolyum, pleksi glass, metal, alüminyum, seramik yüzeylerinden yüksek doğruluk, yüksek kesinlik (sistem kesinliği, yöntem kesinliği), seçicilik, düşük relatif standart sapmaların yüzdesi sağlanmıştır. Ayrıca, doğrusallık, doğruluk, çalışma aralığı, çözelti stabilitesi parametreleri ICH kabul kriterine uygunluğu kanıtlanmıştır. Sonuç olarak; LC-MS-MS kütle dedektörü için amoksisilin etken maddesi kullanılacak temizlik metot validasyonu sonucunda optimizasyon ve doğrulama çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Amoxicillin is an antibiotic agent used to treat bacterial infections such as acute otitis media, streptococcal pharyngitis, pneumonia, skin infections, urinary tract infections, Salmonella infections, Lyme disease and chlamydia infections. In this study, cleaning method validation of amoxicillin active substance by LC-MS-MS and metal method development were carried out. In cleaning method validation, high accuracy, high precision (system precision, method precision), selectivity, low percentage of relative standard deviations were obtained from swab, filter plastic, epoxy, glass, linoleum, plexi glass, metal, aluminium, ceramic surfaces. In addition, the parameters of linearity, accuracy, operating range, solution stability were proved to be in accordance with the ICH acceptance criteria. In conclusion, optimisation and validation studies were carried out as a result of cleaning method validation for LC-MS-MS mass detector for the active substance amoxicillin.