Sitaglibtin fosfat monohidrat ve metformin hidroklorür etken maddelerinin sıvı kromatografisi ile miktar tayini metot validasyonu çalışması
Method validation of the active ingredients sitagliptin phosphatemonohydrate and metformin hydrochloride by liquid chromatography
  1. Tez No: 945086
  2. Yazar: GÖKHAN ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sitagliptin fosfat monohidrat/ metformin hidroklorür, tip II diyabetli yetişkinlerde kandaki glikoz (şeker) seviyelerini kontrol etmek için kullanılan bir ilaçtır. Sitagliptin Fosfat Monohidrat, DPP-4 (dipeptidil peptidaz-4) adlı enzimi engeller ve vücudumuzun yemekten sonra ürettiği insülin sevilerini düzenler. Metformin Hidroklorür ise biguanid sınıfı bir ilaç olup karaciğerdeki glikoz (şeker) üretimini azaltır ve bağırsaklar tarafından glikoz emilimini düşürerek tip II diyabeti (Tip II şeker hastalığı) olan hastalarda kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmak için kullanılır. Sitagliptin Fosfat Monohidrat ve Metformin Hidroklorür, tip 2 diyabetli yetişkinlerde kan şekeri kontrolünü iyileştirmek için diyet ve egzersizle birlikte kullanılan bir kombinasyon ilacıdır. Bu çalışmanın amacı, Sitagliptin fosfat monohidrat ve metformin hidroklorür için HPLC-DAD-UV ile yeni bir metot validasyonu ve optimizasyon çalışması yapmaktır. Sitagliptin Fosfat Monohidrat ve Metformin Hidroklorür için yöntem doğrulaması, doğrusallık, kesinlik, doğruluk, sağlamlık, çözelti stabilitesi ve seçicilik çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sitagliptin phosphate monohydrate/metformin hydrochloride is a medication used to control blood glucose (sugar) levels in adults with type II diabetes. Sitagliptin phosphate monohydrate blocks an enzyme called DPP-4 (dipeptidyl peptidase-4) and regulates the insulin levels that our bodies produce after meals. Metformin hydrochloride is a biguanide medication that reduces glucose (sugar) production in the liver and is used to control blood sugar levels in patients with type II diabetes by reducing glucose absorption by the intestines. Sitagliptin Phosphate Monohydrate and Metformin Hydrochloride is a combination medication used with diet and exercise to improve blood sugar control in adults with type 2 diabetes. The objective of the present study is to develop and optimize a novel analytical method for the simultaneous determination of sitagliptin phosphate monohydrate and metformin hydrochloride using HPLC-DAD-UV. Method validation, linearity, precision, accuracy, robustness, solution stability and selectivity studies were performed for sitagliptin phosphate monohydrate and metformin hydrochloride.