𝓕 − metrik uzaylarda sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems in 𝓕 − metric space
  1. Tez No: 945088
  2. Yazar: CANAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, metrik uzayların bir genelleştirilmesi olan F − metrik uzaylar tanıtılmış ve topolojik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca F − metrik uzaylar üzerinde yeni sabit nokta teoremleri elde edilmiştir. Bu çalışma giriş bölümüyle birlikte üç ana başlıktan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, literatürde sabit nokta teori ve F − metrik uzaylarda sabit noktanın varlığını inceleyen çalışmalar ele alınmıştır. Ardından, F−metrik uzaylar başlığı altında temel kavramlar ve topolojik özellikler verilmiştir. Üçüncü bölüm beş alt başlıktan oluşmaktadır. İlk olarak sabit nokta teorisini ortaya koyan Banach'ın sabit nokta teoreminin F−metrik uzaylarda genelleştirilmesi verilmiş, bir sonraki alt başlıklarda Dass & Gupta dönüşümü ve Ciric tip büzülme dönüşümlerinin F − metrik uzaylarda tek bir sabit noktaya sahip olduğu gösterilmiştir. Ardından F − metrik uzaylardaki zayıf büzülme dönüşümleri verilmiş ve bu dönüşümlerin sabit noktalarının varlığı gösterilerek örneklerle desteklenmiştir. Son olarak, bu tez çalışmasının özgün kısmını oluşturan tanım ve teoremler 𝛼 − geçişli büzülmeler başlığı altında verilmiştir. Sonuç bölümde ise elde edilen sonuçlar özet halinde verilerek F − metrik uzaylarda sabit noktanın önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, F − metric spaces, which are a generalization of metric spaces, are introduced and their topological properties are investigated. In addition, new fixed point theorems on F − metric spaces are obtained. This study consists of three main titles including the introduction section. In the introduction section, studies examining the existence of fixed point theory and fixed points in F − metric spaces are given. Then, basic concepts and topological properties are given under the title of F − metric spaces. The third section consists of five subtitles. First, the generalization of Banach's fixed point theorem, which introduces fixed point theory, is given in F − metric spaces, and in the following subtitles, it is shown that Dass & Gupta contraction mapping and Ciric type contraction mapping have a unique fixed point in F − metric spaces. Then, weak contraction mappings on F − metric spaces are given and the existence of fixed points of these mappings is shown and supported with examples. Finally, the definitions and theorems that constitute the original part of this thesis are given under the title of 𝛼 − admissible mappings. In the conclusion section, the obtained results are summarized and the importance of the fixed point in F − metric spaces is emphasized.