Erken doğum tehdidi tanısı almış gebelerde mandala renklendirmenin kaygı ve zihinsel yorgunluk düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of mandala coloring on the level of anxiety and mental fatigue in pregnant women diagnosed with preterm birth threat: Randomized controlled study
- Tez No: 959927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE KARAKOÇ, DOÇ. DR. JULE ERİÇ HORASANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma, erken doğum tehdidi olan gebelerde mandala renklendirme uygulamasının gebelikle ilişkili anksiyete, durumluk kaygı ve zihinsel yorgunluk düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yürütülmüş ve 24 gebe kadın (12 müdahale, 12 kontrol) çalışmaya dahil edilmiştir. Müdahale grubundaki gebelere üç gün boyunca mandala renklendirme uygulaması yapılmış; veriler randomizasyon öncesi, birinci, ikinci ve üçüncü günlerde toplanmıştır. Veriler Tanıtıcı Bilgi Formu, Gebelikle İlişkili Anksiyete Ölçeği, Durumluk Kaygı Envanteri ve Zihinsel Yorgunluk Ölçeği ile toplanmıştır. Mandala renklendirme uygulaması, gebelikle ilişkili anksiyete düzeyini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaltmamıştır (p = 0,228). Ancak müdahale grubunda durumluk kaygı düzeyi (p = 0,007) ve zihinsel yorgunluk düzeyi (p = 0,009) kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur. Zaman etkisi ve grup-zaman etkileşimi tüm değişkenler açısından anlamlı bulunmamıştır (p > 0,05). Mandala renklendirme uygulaması, erken doğum tehdidi olan gebelerde kısa vadede durumluk kaygıyı ve zihinsel yorgunluğu azaltmada etkili bulunmuştur. Ancak gebelikle ilişkili anksiyete üzerinde anlamlı bir etkisi saptanmamıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, mandala renklendirme gibi düşük maliyetli ve uygulanabilir rahatlama yöntemlerinin, doğum öncesi bakım süreçlerine destekleyici girişim olarak entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the effect of mandala coloring application on pregnancy-related anxiety, state anxiety, and mental fatigue levels in pregnant women diagnosed with a threat of preterm birth. The research was conducted in a pre-test-posttest control group randomized controlled experimental design. The research was conducted at the Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital and included 24 pregnant women (12 intervention, 12 control) in the study. The intervention group of pregnant women underwent a mandala coloring application for three days; data were collected before randomization, on the first, second, and third days. The data were collected using the Demographic Information Form, Pregnancy-Related Anxiety Scale, State Anxiety Inventory, and Mental Fatigue Scale. The mandala coloring application did not statistically significantly reduce the level of pregnancy-related anxiety (p = 0.228). However, the level of state anxiety (p = 0.007) and the level of mental fatigue (p = 0.009) in the intervention group were found to be significantly lower compared to the control group. The time effect and group-time interaction were not found to be significant for all variables (p > 0.05). The mandala coloring application was found to be effective in reducing state anxiety and mental fatigue in the short term among pregnant women diagnosed with a threat of preterm birth. However, no significant effect on pregnancyrelated anxiety was found. In line with these results, it is recommended that low-cost and practical relaxation methods, such as mandala coloring, be integrated as supportive interventions in prenatal care processes.