Rutin kontrole getirilen 0-2 yaş arası bebeklerin göz ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ocular measurements in infants aged 0–2 years who attended routine follow-up visits
  1. Tez No: 945095
  2. Yazar: MERVE NUR MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, prematüritenin göz gelişimine etkilerini değerlendirmek için 0–2 yaş arası bebeklerde aksiyel uzunluk (AU), santral kornea kalınlığı (SKK), sferik eşdeğer (SE) ve astigmatizma değerlerinin doğum haftası, doğum ağırlığı ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) kalış süresi ile ilişkisini incelemek. YÖNTEM: Retrospektif longitudinal olarak tasarlanan bu çalışmada, Eylül 2022- Kasım 2024 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Yenidoğan Göz Polikliniği'ne başvuran bebeklerin dosyaları taranmıştır. AU, SKK, SE ve astigmatizma değerleri ile doğum haftası, doğum ağırlığı, YYBÜ kalış süresi ve bazı maternal-fetal faktörlerle ilişkileri değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 27.0 yazılımı ile yapılmıştır. BULGULAR: Dosya taraması sonucunda yenidoğan döneminde AU ve SKK ölçümleri mevcut olan 311 bebek, altıncı ay muayenesine devam eden 125 bebek ve on ikinci ay muayenesi bulunan 85 bebek çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
AIM: To investigate the effects of prematurity on ocular development by assessing the relationships between axial length (AL), central corneal thickness (CCT), spherical equivalent (SE), and astigmatism with gestational age, birth weight, and duration of neonatal intensive care unit (NICU) stay in infants aged 0–2 years. METHODS: This study was designed as a retrospective longitudinal analysis. Medical records of infants attending the Neonatal Ophthalmology Clinic of Sakarya University Training and Research Hospital between September 2022 and November 2024 were reviewed. Associations of AL, CCT, SE, and astigmatism values with gestational age, birth weight, NICU stay duration, and certain maternal-fetal factors were evaluated. Statistical analyses were performed using SPSS version 27.0 software. RESULTS: After reviewing medical records, 311 newborns with AL and CCT measurements, 125 infants attending the 6-month follow-up, and 85 infants attending the 12-month follow-up were included.