Periodontal splintlerin sağ kalım oranlarına etki eden farklı etiyolojik faktörlerin incelenmesi
The examination of various etiological factors affecting the survival rates of periodontal splints
- Tez No: 945108
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİD KARABEKİROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışması, periodontal destek doku kaybı bulunan dişlere uygulanan splintlerin klinik durumları ile sağkalım oranlarını değerlendirmeyi; splintlere ve dişlere etki eden çeşitli faktörleri tanımlayarak bu faktörlerin splint sağkalımı üzerindeki etkilerini ayrıntılı biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca çalışma, periodontal splint uygulamalarında uzun dönem başarıyı artırmaya yönelik kanıta dayalı stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemiştir. Çalışmamızda, 2014–2024 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı'nda periodontal destek doku kaybı olan dişlere splint tedavisi uygulanmış hastalar, retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tedavi sürecinin üzerinden en az 12 ay geçmiş 71 birey arasından rastgele seçim yapılmış ve hedeflenen 42 kişilik örneklem büyüklüğüne ulaşılana kadar hasta değerlendirmelerine devam edilmiştir. Splinte dahil olan dişler tek bir istatistiksel ünite olarak, splint yapısı ise bütünsel olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme kriterleri; periodontal durum, mevcut splint yapısının durumu, oklüzyon ilişkisi, oral hijyen düzeyleri ve tedaviye ilişkin memnuniyet düzeyleri, hazırlanan form üzerinden değerlendirilmiştir. Tüm veriler IBM SPSS V23 yazılımı ile analiz edilmiştir. Veri analiz sürecinde Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testleri, Mann-Whitney U testi, Bağımsız T testi, Pearson's Ki-Kare testi ve Yates'in Düzeltmeli Ki-Kare testi uygulanmıştır. Başarısızlık ile ilişkili risk faktörlerini belirlemek amacıyla lojistik regresyon analizi, splintlerin sağ kalım sürelerini belirlemek amacıyla ise Kaplan-Meier sağkalım analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to evaluate the clinical status and survival rates of splints applied to periodontally compromised teeth; to identify various factors affecting splints and teeth and to examine the effects of these factors on splint survival in detail. The study also aims to contribute to the development of evidence-based strategies to improve the long-term success of periodontal splinting. In this study, authors were retrospectively evaluated patients who underwent splinting treatment for periodontally compromised teeth at Necmettin Erbakan University, Faculty of Dentistry, Department of Restorative Dentistry between 2014 and 2024. A randomized selection was made among 71 individuals who had been on treatment for at least 12 months and patient assessments continued until the targeted sample size of 42 was reached. The teeth included in the splint were evaluated as a single statistical unit and the splint as a whole. Evaluation criteria: periodontal status, status of the existing splint structure, occlusion relationship, oral hygiene levels and satisfaction levels regarding the treatment were evaluated on the prepared form. All data were analyzed with IBM SPSS V23 software. Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests, Mann-Whitney U test, Independent T test, Pearson's Chi-Square test and Yates' Chi-Square test with correction were applied in the data analysis process. Logistic regression analysis was used to determine the risk factors associated with failure and Kaplan-Meier survival analysis was used to determine the survival time of splints.