Effect of different types of periodontal splints on non-surgical periodontal treatment
Farklı tı̇p periodontal splintlerı̇n cerrahı̇ olmayan periodontal tedavı̇ye etkı̇sı̇
  1. Tez No: 928228
  2. Yazar: MEHMET ALİ UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSER ÇAKAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÖZENCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
AMAÇ: Periodontal hastalık, dişleri destekleyen dokuların tahrip olmasıyla karakterize kronik enflamatuar bir durumdur ve başlıca nedeni biyofilmdir. Bu destek dokuları parçalandıkça, diş hareketliliği artar ve hastada fonksiyon, estetik ve konfor açısından rahatsızlığa yol açar. Bu çalışma, cerrahi olmayan periodontal tedavinin bir parçası olarak periodontal splintlemenin etkisini incelemeyi amaçlamıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu randomize, kontrollü klinik çalışmaya Evre II, III veya IV periodontitis tanısı konmuş 33 hasta dahil edilmiş ve rastgele üç gruba atanmıştır. Sondalama cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAL), plak indeksi (PI), sondalamada kanama (SK) ve mobilite (MO) dahil olmak üzere temel periodontal ölçümler tüm hastalar için hem hasta hem de bölge düzeyinde kaydedilmiştir. Tüm gruplarda tüm ağız dezenfeksiyonu (TAD) gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna (Grup A) sadece TAD, Grup B'ye rezin kompozit splint (RKS) ile FMD ve Grup C'ye tel kompozit splint (TKS) ile TAD uygulanmıştır. Hastalar destekleyici periodontal tedavi süresince aylık olarak izlenmiş, periodontal ölçümler 3. ve 6. aylarda tekrarlanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler kullanılmış ve istatistiksel anlamlılık p < 0.05 olarak belirlenmiştir.BULGULAR: SCD, KAL, SK ve MO açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmazken (p > 0.05), her bir grup içinde başlangıca kıyasla anlamlı farklılıklar gözlenmiştir (p < 0.05). SCD, KAL, SK ve MO için hasta düzeyinde ve bölge düzeyinde yapılan ölçümler, tüm gruplarda başlangıca kıyasla 3. ve 6. aylarda istatistiksel olarak anlamlı azalmalar göstermiştir (p < 0.05). Tüm gruplarda, 3. ve 6. aylarda PI ölçümlerindeki azalma başlangıç değerlerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlıydı. (p 0.05). Sonuçlar: Bu çalışma periodontal splintlemenin tek başına bir periodontal tedavi olarak kullanılmaması gerektiği sonucuna varmıştır. Bununla birlikte, hareketli dişleri stabilize etmek ve hastanın fonksiyonunu, estetiğini ve konforunu artırmak için cerrahi olmayan tedaviye ek olarak etkili bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Periodontal disease is a chronic inflammatory condition characterized by destroying the tissues that support the teeth, with biofilm as the primary cause. As these supporting tissues break down, tooth mobility increases, leading to patient discomfort regarding function, aesthetics, and comfort. This study aimed to examine the impact of periodontal splinting as part of non-surgical periodontal treatment. MATERIALS AND METHODS: In this randomized, controlled clinical study, 33 patients diagnosed with stage II, III, or IV periodontitis were enrolled and randomly assigned to three groups. Baseline periodontal measurements, including probing pocket depth (PPD), clinical attachment level (CAL), plaque index (PI), bleeding on probing (BOP), and mobility (MO), were recorded for all patients at both the patient and site levels. Full-mouth disinfection (FMD) was carried out in all groups. The control group (Group A) received FMD only; Group B received FMD with resin composite splint (RCS); and Group C received FMD with wire composite splint (WCS). Patients were monitored monthly during supportive periodontal treatment, with periodontal measurements repeated at 3rd and 6th months. Descriptive statistics were utilized, and statistical significance was determined at p < 0.05. RESULTS: No significant differences were found between the groups in PPD, CAL, BOP, and MO (p > 0.05), while significant differences were observed within each group when compared to baseline (p < 0.05). Patient-level and site-level measurements for PPD, CAL, BoP, and MO showed statistically significant reductions at the 3rd and 6th months compared to baseline across all groups (p < 0.05). In all groups, the decrease in PI measurements at the 3rd and 6th months was statistically significant compared to baseline values. (p 0.05). Conclusions: This study concluded that periodontal splinting should not be used as a standalone periodontal treatment. However, it can be effectively employed as an adjunct to non-surgical therapy to stabilize mobile teeth and enhance the patient's function, aesthetics, and comfort.