Bir diş hekimliği fakültesinin engelli kliniğine başvuran ve tedavileri yapılan hastaların ağız sağlığı profili: Retrospektif çalışma
Oral health profile of patients presented to and treated in the disabled clinic of a dentistry faculty: A retrospective study
- Tez No: 945115
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY PEKER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ağız ve diş sağlığı, genel sağlık ve yaşam kalitesinin önemli bir göstergesidir. Ağız ve diş sağlığı hizmetlerine erişim, ağız hastalıklarının yaygınlığında büyük bir etkendir. Günümüzde, ağız ve diş sağlığı hizmetlerin erişimine en çok zorluk yaşayan grupların başında özel bakım gereksinimi olan engelli bireyler gelmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Engelsiz Kliniğine başvuran ve tedavileri ilgili klinikte yapılan hastaların ağız bulgularını retrospektif olarak değerlendirmektir. Çalışmaya %44,4'ü kadın (N=387) ve %55,6'sı erkek (N=484) olmak üzere toplam 871 engelli hasta dahil edildi.Çalışmada hastaların engel tipi, engel yüzdesi, sistemik hastalıkları, kullandıkları ilaçlar,radyografik bulgular, yapılan dental tedaviler ve DMFT indeksi incelendi ve veriler istatistik olarak değerlendirildi. Tüm istatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alındı. Anlamlı bulunan testler için etki büyüklükleri hesaplanarak, yorumlandı. Hastaların engel yüzdelerinin ortalaması %64,87 bulundu. Hastalar çoğunlukla 46-65 yaş grbundaki (%47,2) süreğen engelli (%54,1) bireylerden oluşmaktaydı. En yaygın sistemik hastalık hipertansiyon (%28,9), en çok kullanılan ilaçlar ise anti hipertansif ilaçlardı (%29,2). En fazla yapılan dental tedavi periodontal tedaviydi (%68,3), bunu restoratif (%54,2) ve cerrahi tedaviler (%46,1) izlemekteydi. Radyografik incelemede belirlenen bulguların görülme sıklığı; %71,8 horizontal kemik kaybı, %31,9 lezyon varlığı, %26,3 dilaserasyon, %14 vertikal kemik kaybı, %13,9 pulpa taşı, %9,9 dens invajinatus, %8,7 atrizyon , %8,5 gömülü üçüncü molar, % 4,5 hipersementoz, %4,2 talon tüberkülü, %3,2 taurodontizm, %3,1 diğer gömülü dişler, %3 eksik diş, %2,8 rezorpsiyon, %2,6 mine incisi, %1,8 mikrodonti, %0,7 süpernümerer diş, %0,1 makrodonti olarak tespit edildi. Hastaların DMFT indeksi ortalaması 14,61 bulundu. Yapılan regresyon analizi, hastaların yaş grubu, diyabet varlığı, astım /KOAH varlığı ve psikiyatrik hastalıkların varlığı DMFT indeksi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı olarak etkili olduğunu gösterdi. Engelli bireylerde tedavi planlaması multidisipliner yaklaşım ile, hastanın engel türü, tıbbi geçmişi ve dental ihtiyaçlarına göre özelleştirilmelidir. Bu hastalarda diş sağlığı, genel sağlık durumu ve mevcut sistemik hastalıklar göz önünde bulundurularak ayrıntılı klinik muayene ve radyografik değerlendirme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Oral and dental health serve as significant indicators of overall health and quality of life. Access to oral and dental health services is a critical factor in the prevalence of oral diseases. Currently, individuals with disabilities who require special care represent one of the most underserved groups in terms of access to these services. The primary objective of this study is to retrospectively assess the oral health findings of patients who sought treatment at the Gazi University Faculty of Dentistry's Disability-Free Clinic and received care at the facility.The study included a total of 871 disabled patients, with 44.4% (N=387) being female and 55.6% (N=484) male. The research analyzed various factors including the type of disability, disability percentage, systemic diseases, medications used, radiographic findings, dental treatments, and the DMFT index. The data were evaluated statistically. The average disability percentage among patients was 64.87%. The majority of the patients were individuals with chronic disabilities (54.1%), and the largest age group was 46-65 years (47.2%). Hypertension (28.9%) was the most common systemic condition, and anti-hypertensive medications (29.2%) were the most frequently prescribed drugs. The most common dental treatments provided were periodontal treatments (68.3%), followed by restorative treatments (54.2%) and surgical procedures (46.1%). Radiographic examinations revealed the following findings: horizontal bone loss (71.8%), presence of lesions (31.9%), dilacerations (26.3%), vertical bone loss (14%), pulp stones (13.9%), dens invaginatus (9.9%), attrition (8.7%), impacted third molars (8.5%), hypercementosis (4.5%), talon cusp (4.2%), taurodontism (3.2%), other impacted teeth (3.1%), hypodontia (3%), resorption (2.8%), enamel pearls (2.6%), microdontia (1.8%), supernumerary teeth (0.7%), and macrodontia (0.1%). The mean DMFT index of the patients was found to be 14.61. The regression analysis identified that the patients' age group, the presence of diabetes, asthma/COPD, and psychiatric conditions had a statistically significant impact on the DMFT index. Treatment planning for disabled individuals should be customized with a multidisciplinary approach, according to the patient's type of disability, medical history, and dental needs. In these patients, detailed clinical examination and radiographic evaluation should be performed, taking into account dental health, general health status, and existing systemic diseases.