Diş hekimlerinin ve yardımcı personelin iyonize olmayan radyasyona mesleki maruziyetinin telomer uzunluğu, dna hasarı üzerine etkisi ve kanser risk değerlendirmesi
Effects of occupational exposure of dentists and auxillary staff to non-ionizing radiation on telomere length, dna damage and cancer risk assessment
- Tez No: 968586
- Danışmanlar: PROF. FAZİLE CANTÜRK TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde iyonize olmayan radyasyona mesleki maruziyetin, diş hekimi ve yardımcı personelde telomer uzunluğu, DNA hasarı ve olası kanser riskine etkilerini araştırmaktır. Araştırma, diş hekimliği fakültesinin endodonti (n=17), ortodonti (n=18), pedodonti (n=18), periodontoloji (n=15), protetik diş tedavisi (n=23), restoratif diş tedavisi (n=11) ve cerrahi (n=29) bölümlerinde görev yapan, 20–28 yaş aralığındaki toplam 131 diş hekimi ve yardımcı personel ile gerçekleşti. Kontrol grubunu ise sağlıklı gönüllüler (n=7) oluşturdu. Tüm katılımcılardan 5 ml EDTA'lı tam kan örneği alındı, bu örneklerden 2 ml'lik kısım serumdan elde edilerek Absolute Human Telomere Length Quantification qPCR Assay Kit kullanılarak telomer uzunluğu ölçüldü. Kalan 3 ml kandaki T-lenfositler histopak yöntemiyle izole edildi. İzole edilen lenfositlerde DNA hasarı, comet assay yöntemiyle değerlendirilmiştir. Her bölümde elektromanyetik alan düzeyi HF broadband meter-HF59B cihazı kullanılarak 6 dakika boyunca 2 tekrarlı ölçüldü, cihaz bulunmayan koridorlar kontrol grubu olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of occupational exposure to non-ionizing radiation on telomere length, DNA damage, and potential cancer risk among dentists and dental staff at the Faculty of Dentistry, Erciyes University. The research was conducted with a total of 131 dentists and dental assistants aged between 20 and 28 years, working in the departments of endodontics (n=17), orthodontics (n=18), pedodontics (n=18), periodontology (n=15), prosthodontics (n=23), restorative dentistry (n=11), and oral surgery (n=29). The control group consisted of healthy volunteers (n=7). From all participants, 5 ml of whole blood was collected in EDTA tubes. From this, 2 ml of serum was used to measure telomere length using the Absolute Human Telomere Length Quantification qPCR Assay Kit. The remaining 3 ml of blood was used to isolate T-lymphocytes using Histopaque. DNA damage in lymphocytes was assessed using the comet assay method. Electromagnetic field (EMF) levels in each department were measured for six minutes with two repetitive using an HF broadband meter-HF59B device. Hallways without devices were evaluated as control group.