Kardiyopulmoner bypass sırasında izovolemik hemodilüsyonun dokuya oksijen sunumu ve tüketimini yansıtan parametreler üzerine etkisi: Prospektif gözlemsel çalışma
The effect of isovolemic hemodilution during cardiopulmonary bypass on parameters reflecting tissue oxygen supply and consumption: A prospective observational study
  1. Tez No: 945117
  2. Yazar: DİLEK BAYTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM GİRGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada, doku oksijenizasyonunu yansıtan biyobelirteçlerin, kardiyak debinin sabit tutulduğu kardiyopulmoner bypass (KPB) sırasında meydana gelen hemodilüsyonel anemi ile değişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 1 Ağustos 2024- 1 Ocak 2025 tarihleri arasında, elektif izole on-pump koroner arter bypass greftleme cerrahisi geçiren 18 yaş ve üzerinde ve preoperatif anemi kliniği olmayan toplam 74 hasta prospektif gözlemsel olarak değerlendirilmiştir. Birincil sonuç, oksijen sunumunun yeterliliğini yansıtan santral venöz oksijen saturasyonu (ScvO₂) ile, oksijen sunumu / oksijen tüketimi oranının yeterliliğini yansıtabilecek ΔPCO₂ değerinin hemodilüsyonla değişiminin korelasyonudur. İkincil sonuç; laktat, ScvO₂, O₂ER, AV-O₂ farkı gibi diğer fizyolojik parametrelerin KPB sürecinde farklı dönemlerde zamana bağlı değişimleridir. Bulgular: KPB sürecinde ScvO2 ve ΔPCO₂ arasında istatistiksel olarak anlamlı, zayıf negatif doğrusal bir bir ilişki saptanmıştır (r = –0,291, p = 0,012).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate changes in biomarkers reflecting tissue oxygenation during hemodilutional anemia occurring during cardiopulmonary bypass (CPB) with constant cardiac output. Methods: Between August 1, 2024, and January 1, 2025, a total of 91 patients aged 18 years and older who underwent elective isolated on-pump coronary artery bypass grafting surgery and had no preoperative anemia were prospectively evaluated. The primary outcome was the correlation between changes in central venous oxygen saturation (ScvO₂), reflecting the adequacy of oxygen delivery, and changes in ΔPCO₂, which may reflect the adequacy of the oxygen delivery/oxygen consumption ratio, due to hemodilution. The secondary outcome was the time-dependent changes in other physiological parameters such as lactate, ScvO₂, O₂ER, and AV-O₂ difference at different stages of the CPB process. Results: A statistically significant, weak negative linear relationship was found between ScvO₂ and ΔPCO₂ during the CPB process (r = –0.291, p = 0.012).