Demir eksikliği anemisi ile erken çocukluk çağı çürükleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between iron deficiency anemia and early childhood caries
- Tez No: 945119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÖZBEY İPEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dentistry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışma, çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi (DEA) ve Erken Çocukluk Çağı Çürükleri (EÇÇ) arasındaki ilişkiyi inceleyerek, demir eksikliğinin çürük oluşumuna etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvuran ve yaşları 24-71 ay arası olan çocuklar dahil edilmiştir. Çalışma, her birinde 75 kişi olmak üzere, DEA grubu ve Kontrol grubu olarak iki gruptan oluşmaktadır. Çocukların ağız içi muayeneleri Pamukkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde gerçekleştirilerek, çürük (d), çekilmiş (m), dolgulu (f) dişleri tespit edilmiş ve tüm skorlar kaydedilmiştir. DEA bulunan ve bulunmayan çocukların çürük indeks skorları karşılaştırılmış ve veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aims to investigate the relationship between Iron Deficiency Anemia (IDA) and Early Childhood Caries (ECC) in children, evaluating the effect of iron deficiency on the development of dental caries. Method: This cross-sectional study included children aged 24 to 71 months who presented to Pamukkale University Faculty of Medicine. The study consisted of two groups; IDA group and Control group, each comprising 75 participants. Intraoral examinations of the children were conducted at Pamukkale University Faculty of Dentistry, where decayed (d), missed (m), and filled (f) teeth were recorded. Caries index scores were compared between children with and without IDA, and the data were analyzed statistically (p0.05).