İndirekt pulpa kuafajında dentine uygulanan Er:YAG lazerin kapaklama materyallerinin sitotoksisitesine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of Er:YAG laser applied to dentin in indirect pulp capping on the cytotoxicity of lining materials
- Tez No: 945122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ARIKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızda dentin yüzeyine uygulanan Er:YAG lazerin indirekt pulpa kuafajında kullanılan Dycal, Calcimol LC, Theracal LC ve Ultrablend Plus materyallerinin sitotoksisitesi üzerine etkisinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada sığır keser dişleri kullanılmıştır. Çekilen dişler, dişin uzun eksenine dik olacak şekilde sert doku mikrotomu kullanılarak 500 ± 20 µm kalınlığında kesitlere ayrılmış ve pulpaya en yakın dilim çalışmaya dahil edilmiştir. Bu çalışmaya 8 çalışma 2 kontrol grubu olmak üzere toplam 10 grup dahil edilmiştir. Her grupta n=7 adet olmak üzere toplam 70 çekilmiş sığır dişi kullanılmıştır. Her tekrarda çalışma gruplarından 4 dişe Er:YAG lazer sonrası pulpa kapaklama materyalleri uygulanmış; 4 dişe Er:YAG lazer uygulaması yapılmadan pulpa kapaklama materyalleri uygulanmış ve 1 diş herhangi bir işleme tabi tutulmadan 'dentin disk kontrol grubu' olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Negatif kontrol grubu ise sadece besiyeri ile inkübe edilmiştir. Negatif kontrol grubunda diğer gruplara göre yüksek canlılık değerleri tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively evaluate the effect of Er:YAG laser applied to the dentin surface on the cytotoxicity of Dycal, Calcimol LC, Theracal LC, and Ultrablend Plus materials used in indirect pulp capping. Bovine incisor teeth were used in the study. The extracted teeth were sliced perpendicular to the long axis of the tooth using a hard tissue microtome into sections with a thickness of 500 ± 20 µm. The slice closest to the pulp was included in the study. A total of 10 groups were included in this study, consisting of 8 experimental groups and 2 control groups. A total of 70 extracted bovine teeth, with n=7 in each group, were used. In each repetition, pulp capping materials were applied to 4 teeth in the study groups following Er:YAG laser treatment; pulp capping materials were applied to 4 teeth without Er:YAG laser treatment; and 1 tooth was included in the study as the 'dentin disc control group' without any treatment. The negative control group was incubated only with the culture medium. Higher viability values were detected in the negative control group compared to the other groups (p0.05).