Fonksiyonel hareket bozukluğu olan hastalarda fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme yöntemiyle serebral motor bağlantıların incelenmesi
Investigation of cerebral motor connectivity using functional magnetic resonance imaging in patients with functional movement disorders
  1. Tez No: 945124
  2. Yazar: MERT DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL YALÇIN ÇAKMAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Fonksiyonel nörolojik bozukluklar, doğrudan sinir sisteminin yapısal bir hasarıyla bağlantılı olmayan, çeşitli motor ve/veya duyusal bozukluklarla kendini gösteren, hastalarda sıkıntıya neden olan ve yaşamlarını olumsuz etkileyen nöropsikiyatrik durumlardır. Motor FNB'nin patofizyolojisi, hastaların istemli hareketler üzerindeki kontrol hissinde (agency) ve sahiplik algısındaki (ownership) bozulmaların yanı sıra beyindeki motor devrelerdeki olası anormal bağlantılara odaklanmaktadır. Fizyoterapi ve bilişsel davranışçı terapi gibi terapötik yaklaşımların etkili olduğu gösterilmiş olsa da, terapi süresince motor ağ değişimlerini inceleyen herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, hasta sonuçlarına ilişkin üç temel boyuta odaklandık. Birincisi, yoğun yatarak tedavi ile ayakta takip edilen hastaların klinik sonuçlarını karşılaştırdık. İkincisi, voksel tabanlı morfometri analizi ile odaklanmış beyin bölgelerindeki yapısal farklılıkları inceledik. Üçüncüsü, tüm hasta grubunda, herhangi bir müdahaleden önce ve sonra dinlenme durumu ağlarındaki değişiklikleri değerlendirdik. Sonuçlar, yatarak ve ayakta tedavi grupları arasında klinik sonuçlar açısından anlamlı bir fark olmadığını gösterdi ve neredeyse tüm hastalar müdahaleye iyi yanıt verdi. Morfometrik analizde, sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında, tamamlayıcı motor korteks, supramarginal girus, insula, amigdala ve talamusta hacimsel değişiklikler tespit edildi. Dinlenme durumu fonksiyonel manyetik rezonans analizinde, terapötik müdahale sonrasında üstün sensörimotor ağı, salience ağı ve dorsal dikkat ağında bağlantısal değişiklikler gözlemlendi. Bu çalışma, hem yapısal hem de fonksiyonel beyin ağlarındaki terapötik değişiklikleri göstererek literatüre önemli bilgiler kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Functional neurological disorders are neuropsychiatric conditions characterized by various motor and/or sensory disturbances that cause distress and negatively impact patients' lives, without being directly linked to any structural damage of the nervous system. The pathophysiology of motor FNB primarily revolves around disruptions in patients' sense of agency and sense of ownership, as well as potentially aberrant connectivity within motor circuits in the brain. While therapeutic approaches, such as physiotherapy and cognitive behavioral therapy, have been shown to be effective, no studies have investigated motor network changes during therapy. In this study, we focused on three main aspects of patient outcomes. First, we compared the clinical outcomes of intensive inpatient therapy versus outpatient follow-up. Second, we investigated structural differences in focal brain areas using voxel-based morphometry analysis. Third, we examined changes within resting-state networks before and after intervention in the entire patient group. The results showed no significant differences in clinical outcomes between the inpatient and outpatient groups, with nearly all patients demonstrating a good response to the intervention. The morphometric analysis revealed volumetric changes in the supplementary motor cortex, supramarginal gyrus, insula, amygdala, and thalamus compared to healthy controls. In the resting-state functional magnetic resonance analysis, connectivity changes were observed in the superior sensorimotor network, salience network, and dorsal attention network following therapeutic intervention. This study contributes important insights to the literature by demonstrating therapeutic changes in both structural and functional brain networks.