Acil servise başvuran 65 yaş üstü hastaların kullandıkları ilaçların BEERS kriterlerine göre prospektif değerlendirilmesi
A prospective evaluation of medications used by patients aged ≥65 years presenting to the emergency department based on the BEERS criteria
  1. Tez No: 945130
  2. Yazar: YAŞAR ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ERSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaçlar: Yaşlanma ile kronik hastalık sayısı artmakta ve farmakolijik olarak genç yaştaki bireylere göre değişiklikler meydana gelmektedir. Kronik hastalıkların çoğalması, ilaç kullanım sıklığını artırmakta; bu durum advers ilaç reaksiyonları ve potansiyel uygunsuz ilaç (PUI) kullanım riskini yükseltmektedir. Potansiyel uygunsuz ilaç kullanımını önlemek için Beers kriterleri gibi kılavuzlar mevcuttur. Acil servise başvuran hastaların polifarmasi ve 2023 yılında güncellenen Beers kriterlerine göre acil servis başvurusu esnasında polifarmasi ve potansiyel uygunsuz ilaç kullanımı açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif özellik gösteren çalışmamız; acil servise başvuran 65 yaş ve üstü, 245 hastayı içermektedir. Hastaların acil servise başvuru anındaki kullandıkları ilaçları, sosyo demografik verileri, bazı semptom ve ek hastalıkları içermektedir. Beş ve daha fazla etken madde kullanımı polifarmasi olarak değerlendirilmiştir. Her bir hastanın kullandığı ilaçlar Beers 2023 kriterlerine göre potansiyel uygunsuz ilaç açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: With aging, the number of chronic diseases increases, and pharmacological requirements differ from those of younger individuals. The proliferation of chronic diseases elevates the frequency of medication use, which in turn raises the risk of adverse drug reactions (ADRs) and potentially inappropriate medication (PIM) use. Guidelines such as the Beers criteria exist to prevent PIM. This study aimed to evaluate polypharmacy and PIM use during emergency department visits among elderly patients, based on the updated 2023 Beers criteria. Material and Method: Our prospective study included 245 patients aged 65 years or older who presented to the emergency department. The study collected data on medications used at the time of admission, sociodemographic characteristics, presenting symptoms, and comorbidities. Polypharmacy was defined as the use of five or more active pharmacological agents. Each patient's medications were assessed for PIM use according to the 2023 Beers criteria. Data were analyzed using SPSS, with a p-value