Acil servise başvuran yaşlı hastaların bireysel özellikleri ve başvurularının değerlendirilmesi
The individual characteristics of elderly patients admitted to emergency department and an evaluation of applications
- Tez No: 399243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİLE BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Halk Sağlığı, Geriatrics, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma 65 yaş ve üzeri bireylerin acil servise başvurularının değerlendirilmesi amacıyla Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Araştırma 518 hastanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 31 sorudan oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Veriler frekans, yüzdeler ve ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Acil servise başvuran hastaların %78,6'sı ayaktan tedavi edilmiştir. Hastalar, solunum problemleri (%34,2), gastrointestinal sistem problemleri (%18,0) ve non-spesifik problemler (%14,1) ile acil servise başvurmuştur. Acil serviste hastalara konulan tanılar sıklık sırasına göre kronik obstrüktif akciğer hastalığı atağı (%17,0), üst solunum yolu enfeksiyonu (%13,4) ve pnömonidir (%6,9). Hastaların sağlık sorunlarında ilk başvuru yeri sırasıyla hastane poliklinikleri (%51,9), aile sağlığı merkezleri (%48,5) ve acil servisler (%38,6)'dir. Hastaların %65,3'ü, aile sağlığı merkezlerini sonuç alamadıklarını ve güvenemedikleri için düzenli olarak kullanmadıklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was performed at Konya Education and research Hospital with the aim of evaluating the application of individuals, of 65 years and older, to the Hospital's emergency department. The study was performed with a cohort of 518 patients and a 31-question questionnaire form was used in the study. The data was analyzed using frequencies, percentages and a chi-square test. The percentage of patients, who presented to the emergency department and were treated on an outpatient basis, was 78.6%. Patients presented to the emergency service with: respiratory problems (34.2%), gastrointestinal problems (18.0%) and non-specific problems (14.1%). The patients' diagnoses were, in descending order of frequency: episode of chronic obstructive lung disease, (17.0%), upper respiratory tract infection, (13.4%) and pneumonia, (6.9%). The first location for the presentation of patients with health problems at the hospital outpatient clinics was 51.9%, at family healthcare centers, 48.5% and, at emergency services, 38.6%. The percentage of patients reporting that they did not use family healthcare centers, because they couldn't get results and didn't trust them, was 65.3%.