Genel anestezi altındaki kedilerde rektal ozon uygulamalarının anestezi sonrasındaki kan gaz parametreleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of rectal ozone applications on post-anesthetic blood gas parameters in cats under general anesthesia
  1. Tez No: 945133
  2. Yazar: GÜLTEKİN KÜLEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, anesteziden kaynaklanan olası kan gazı değişimleri üzerine rektal ozon uygulamasının etkilerinin ortaya konması amaçlandı. Çalışma materyalini, 1-6 yaş aralığında, toplam 16 adet sahipli kedi oluşturdu. Çalışmayı oluşturan kediler uygulama grubu (U; n=8) ve kontrol grubu (K; n=8) olmak üzere iki ayrı grupta değerlendirildi. Orşiektomi ve ovariohisterektomi öncesinde hastaların biyokimyasal ve hemogram muayeneleri gerçekleştirildi. Genel anestezi almadan önceki 3 gün K kedilerine genel muayeneleri yapıldıktan sonra rektal propla girilip (3 mL/kg) hava insuflasyonu gerçekleştirildi. U hayvanlarına ise genel anestezi almadan önceki 3 gün boyunca 50 µg /mL, 3mL/kg dozda ozonun rektal yolla insuflasyonu gerçekleştirildi. Hemogram, biyokimya ve kan gazı test sonuçlarına göre, rektal ozon uygulamaları sonrasında operasyon öncesi ve sonrasındaki ölçüm sonuçlarının referans sınırlarda kaldığı, istatistiki olarak önemli bir fark elde edilmediği belirlendi. Bununla birlikte,“t testi”ve“Receiver operating characteristic analizi”(ROC) sonuçlarında hesaplanmış ve normal PCO2 değerlerinin referans sınırlarda kaldığı ancak anlamlı sonuçlar verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the effects of rectal ozone application on possible blood gas changes resulting from anesthesia. In the study, material consisted of a total of 16 owned cats between the ages of 1-6 years. The cats constituting the study were evaluated in two separate groups as the study group (U; n= 8) and the control group (C; n= 8). Biochemical and hemogram examinations belong to patients were performed before sterilization or castration. After the general examinations of the cats in the C were performed 3 days before receiving general anesthesia, air insufflation was performed with a rectal probe (3 mL/kg). The animals in the U were treated with 50 μg/mL, 3mL/kg O2-ozone for 3 days before receiving general anesthesia and resuscitation of ozone within 1 minute by rectal route. According to hemogram, biochemistry and blood gas test results after rectal ozone applications, it was determined that the pre- and postoperative measurement results remained within the reference limits and no statistically significant difference was obtained, except PCO2 blood gase value. However, the calculated and normal PCO2 values were found to be within the reference limits.