Klinik Proteus mirabilis izolatlarında biyofilm aktivitesinin ve biyofilm oluşumundan sorumlu genlerin araştırılması
Investigation of biofilm activity and biofilm-associated genes in clinical Proteus mirabilis isolates
  1. Tez No: 945134
  2. Yazar: İREM UNAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL HOŞBUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş-Amaç: Proteus mirabilis, normal bağırsak florasında bulunan, idrar yolu, yara yeri, osteomyelit, göz, gastrointestinal sistem, solunum ve santral sinir sistemi enfeksiyonları gibi birçok hastalığın etkeni olduğu bilinen Gram-negatif bir bakteridir. Bu patojen, ürettiği biyofilm yapısı ile antibiyotik ve konak bağışıklık etkilerine karşı korunmakta ve kronik enfeksiyonlar oluşturabilmektedir. Biyofilm yapısının oluşumuna bakteriye ait çeşitli virülans faktörlerinin (üreaz, kapsül, fimbriya, metalloproteaz, flagella, hemolizin, metalloforlar) katkıda bulunabildiği bilinmektedir. Bu çalışmada idrar yolu ve yara yeri enfeksiyonlarından izole edilen P. mirabilis izolatlarının biyofilm oluşturma kapasiteleri ile virülans genlerinin varlığı arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu sayede, P. mirabilis'e bağlı enfeksiyonlara karşı daha etkili tedavi yöntemlerinin ve uzun vadeli stratejilerin geliştirilmesine olanak tanınacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda Ocak 2021- Mart 2023 tarihleri arasında idrar ve yara örneklerinden izole edilen ve stok kültür koleksiyonunda yer alan 76 adet P. mirabilis izolatı dahil edilmiştir. İzolatların tanımlanması MALDI-TOF MS (Matriks Destekli Lazer Desorpsiyon İyonizasyon-Uçuş Zamanı Kütle Spektrometrisi, Bruker Daltonics, Almanya) cihazı ile gerçekleştirilmiştir. İzolatların antibiyotik duyarlılık testleri VITEK®2 Compact (bioMérieux, Fransa) ile Avrupa Antimikrobiyal Duyarlılık Testi Komitesi (EUCAST) yönergelerine göre incelenmiştir. İzolatların biyofilm oluşturma kapasiteleri kristal viyole mikrotitre plak yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. İzolatlarda virülans genlerinin (ureC, ireA, zapA, rsbA, flaA, atfA, pmfA, ucaA ve hpmA) varlığı, ilgili gen bölgelerini hedef alan primerlerin kullanıldığı polimeraz zincir reaksiyonları ile araştırılmıştır. Bulgular: Yara örneklerinden elde edilen P. mirabilis izolatlarında idrar izolatlarına göre ampisilin, amoksisilin-klavulanat, sefriakson, sefepim ve siprofloksasine karşı anlamlı olarak daha yüksek düzeyde direnç saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction-Objective: Proteus mirabilis is a Gram-negative bacteria commonly found in the normal gut flora, which is known to be the causative agent of various infections including urinary tract, wound, ostemyelitis, eye and gastrointestinal, respiratory and central nervous system infections. This pathogen is protected against antibiotics and host immune responses by its biofilm structure, enabling the formation of chronic infections. It is known that various virulence factors (urease, capsule, fimbria, metalloproteases, flagella, hemolysin, metallophores) contribute to the biofilm formation. This study aims to investigate the relationship between the biofilm forming capacity of P. mirabilis isolates from urinary system and wound infections and the presence of virulence genes. This will help in the development of more effective treatment methods and long-term strategies for P. mirabilis-associated infections. Materials and Methods: The study included 76 P. mirabilis isolates obtained from urinary and wound samples collected at the Medical Microbiology Laboratory of Gülhane Education and Research Hospital, between January 2021 and March 2023, which were stored in the stock culture collection. The identification of the isolates was performed using MALDI-TOF MS (Matrix-Assisted Laser Desorption/Ionization-Time of Flight Mass Spectrometry, Bruker Daltonics, Germany). Antibiotic susceptibility testing of the isolates was performed using the VITEK®2 Compact (bioMérieux, France) according to the European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST) guidelines. Biofilm formation capacities of the isolates were measured using the crystal violet microtiter plate method. The presence of virulence genes (ureC, ireA, zapA, rsbA, flaA, atfA, pmfA, ucaA, and hpmA) was investigated by polymerase chain reactions using primers targeting the relevant gene regions. Results: P. mirabilis isolates obtained from wound samples exhibited significantly higher resistance to ampicillin, amoxicillin-clavulanate, ceftriaxone, cefepime, and ciprofloxacin compared to urinary tract isolates (p0,05).