Teknoloji yoğun işletmelerde çok boyutlu mali başarısızlık tahminleri
Multi-dimensional financial distress for capital-intensive firms
- Tez No: 94516
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada işletmelerin mali başarısızlık nedenleri incelenmiş ve mali başarısızlığı tahmin etmek için istatisiksel öngörü modelleri kurulmaya çalışılmıştır. İlk olarak, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na kote tüm firmaların 31.12.1995, 31.12.1996, 31.12.1997 tarihli finansal tablolarındaki finansal rasyolar incelenmiş ve 122 adet firma teknoloji yoğun olarak seçilmiştir. Daha sonra, finansal tablolarındaki karlılıklarına göre 122 firmanın 87'si başarılı ve 35'i başarısız olarak nitelendirilmiştir. Firmaların finansal başarısızlıkları açısından çok boyutlu mali başarısızlık tahmini için öngörü modeli kurmak amacıyla Çoklu Regresyon ve Çoklu Diskriminant Analizi kullanılmıştır. Kurulan Regresyon modelinde Maddi Duran Varlıklar / Toplam Varlıklar rasyosunun katsayısı ile sabit katsayı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca, Maddi Duran Varlıklar / Toplam Varlıklar rasyosu teknoloji yoğun bir işletmenin basan seviyesini en yüksek oranda etkileyen rasyo olarak ortaya çıkmıştır. Çoklu Diskriminant Analizi ile kurulan modele göre; teknoloji yoğun bir işletme mali açıdan başarısını artırmak için özsermayesine oranla daha yüksek bir seviyede borçlanarak varlıklarım dış kaynaklarla finanse etme yoluna gitmelidir. Aynı 86zamanda, teknolojik yatırımlarda bulunmalı, makina parkını genişletmeli, maddi duran varlıklarının toplam aktifleri içerisindeki payını artırmalıdır. Diğer taraftan, mali açıdan basan düzeyini yükseltmek isteyen teknoloji yoğun bir işletme, sahip olduğu duran varlıklarını mümkün olan en az şekilde özsermayesi ile finanse etmesi gerekmektedir. Çalışmada kullanılan mali tabloların yüksek enflasyonist ortamları içeren dönemlere ait olduğu ve mali tabloları kullanılan işletmelerin belirli pazar paylarına sahip, büyük veya orta ölçekli işletmeler olduğu hususları göz önünde bulundurulduğunda, bu firmaların daha çok dış kaynaklarla finansman yoluna gittikleri, faaliyet ve finansman kaldıraç etkilerinden faydalandıkları, kurulan modellerin de yüksek enflasyonist ortamlarda benzer firmaların mali başarılarını artırmak için aynı yöntemi izlemeleri gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. 87
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the reasons of financial distress of the firms are investigated and statistical forecasting models are tried to be set in order to predict the financial distress of firms. First, the financial ratios of all firms in Istanbul Stock Exchange Market of financial tables on 31.12.1995, 31.12.1996, 31.12.1997 are examined and 122 firms that can be called capital-intensive are selected. Then, 87 successful and 35 unsuccessful firms are labeled among 122 firms according to their profits on their financial tables. Multiple Regression and Multiple Discriminant Analysis are used to set up a forecasting model in order to predict the financial distress of firms. The regression model claims that the coefficient of the ratio of Tangible Fixed Assets over Total Assets and the intercept term are statistically significant. Moreover, according to the model, the ratio of Tangible Fixed Assets over Total Assets has the highest level of effect in order to increase the success for the capital-intensive firms, On the other hand, Multiple Discriminant Analysis shows that a capital-intensive firm would get into debt more than its level of Shareholders Equity and finance its assets by liabilities to increase the level of success. At the same, it would expand its technological investments and increase the level of Tangible Fixed Assets. Moreover, 88a capital-intensive firm would finance its Fixed Assets by possible minimum Shareholders Equity. 89