Üniversite kütüphanelerinde sağlama ve sağlama politikaları: H.Ü. Beytepe Merkez Kütüphanesi örneği
Acqusitions and acquistions in university libraries: The case of the central Library at Hacettepe University in Beytepe
- Tez No: 94515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SACİT ARSLANTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Üniversite kütüphanesinin temel görevi, üniversitenin eğitim ve araştırma politikasına uygun her türlü bilimsel materyali seçmek, sağlamak, düzenlemek ve en iyi şekilde hizmete sunmaktır. Üniversite kütüphanesi bu gereksinimi karşılamak için basılı ve elektronik materyalden oluşan bir dermeye sahip olmalı ve bunu sürekli olarak yenileyebilmelidir. Bu ise büyük ölçüde yönetim tarafından hazırlanan, geçmişteki uygulamaları ve gelecekteki gelişmeleri dikkate alan, sağlıklı ve işlevsel bir sağlama politikasına bağlıdır. Bu araştırmada, üniversite kütüphaneleri sağlama politikaları ve işlemlerine göre incelenmiştir. Hacettepe Üniversitesi Beytepe Merkez Kütüphanesi 'nde ise, sağlama politikası sağlama bölümünün çalışma programının bir parçası olduğundan, durum biraz farklıdır. Dolayısıyla, materyal bu programa göre sağlanmaktadır. H.Ü. Beytepe Merkez Kütüphanesi' nin sağlama politikası ayrıca ele alınarak yazılı hale getirilmeli ve yönetim tarafından onaylanmalıdır. 191
Özet (Çeviri)
SUMMARY A University Library has the major responsibility of selecting, acquiring, organizing and utilizing various kinds of materials for research and studies of its parent organization. In order to meet this need a university library must own and continuously upgrade a collection of printed and electronic materials. This largely depends on a healthy and functional acquisition policy prepared by the administration taking into consideration past practices and future developments. In this study, university libraries have been examined according to their acquisition polices and processes. As to the Central Library at Hacettepe University in Beytepe, the situation is different. Because the acquisition policy is a part of Acquisition Department's working program. Therefore, materials are obtained according this program. It is recommended that the acquisition policy of the library be prepared seperately in written form and be enforced by the administration. I wr"T^T^)T~ ¥,iiiv;4Ü 192